22.09.2020

Oświęcim. Powstaje Centrum Obsługi Muzeum Auschwitz. Od połowy września fragment ulicy położony bezpośrednio przy Muzeum został zamknięty na kilka miesięcy

Na zdjęciu widać prace ziemne od strony ulicy Więźniów OświęcimiaNa terenie byłej bazy PKS przy ulicy Więźniów Oświęcimia rozpoczęła się budowa nowoczesnego Centrum Obsługi Odwiedzających Muzeum Auschwitz. Powstanie ono w historycznych budynkach związanych z historią niemieckiego obozu. Obok znajdzie się duży parking. Jest to niezwykle ważna inwestycja, bowiem w ostatnich latach Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedza rocznie ponad 2 miliony osób. Co prawda w czasie pandemii frekwencja znacznie spadła, jednak zdaniem dyrektora Muzeum Auschwitz dr. Piotra Cywińskiego stworzenie odpowiedniej infrastruktury jest niezwykle istotne. – W dobie pandemii czasy są trudne. Muzeum jest otwarte dla odwiedzających od 1 lipca. W tej chwili przygotowujemy się powoli do powrotu normalnej frekwencji. Ukończona niedawno siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w budynku tzw. Starego Teatru daje możliwość prowadzenia edukacji na najwyższym światowym poziomie, nie tylko jeśli chodzi o zawartość merytoryczną, ale i infrastrukturę. W tej chwili rozpoczęliśmy prace nad nowym Centrum Obsługi Odwiedzających Muzeum, które powstaje na terenie dawnej oświęcimskie bazy PKS. Sam teren został zakupiony kilka lat temu, później trwały konkursy, procedury pozyskania środków z Unii Europejskiej i Ministerstwa Kultury. Będzie to bardzo duża zmiana, zmiana na klasę światową – powiedział dyrektor Cywiński.
Nowe centrum powstanie w bezpośredniej bliskości byłego niemieckiego obozu Auschwitz I, na terenie, gdzie przed wybuchem wojny usytuowane były bunkry amunicyjne koszar Wojska Polskiego. Podczas okupacji obszar należał do KL Auschwitz. Początkowo istniała tam żwirownia, a w latach 1941-43 Niemcy wybudowali tam rzeźnię, która zaopatrywała załogę obozu w mięso i wędliny, a także mleczarnię. Po wojnie na tym terenie istniała baza autobusowa, która została zlikwidowana, a kilka lat temu, zakupiony, teren stał się własnością Muzeum Auschwitz.
Realizacja inwestycji podzielona jest na etapy. Już w 2021 r. odwiedzający będą mogli korzystać z wyremontowanej sali kinowej, gdzie prezentowany będzie nowy film wstępny. W kolejnych etapach oddane zostaną do użytku Centrum Osób Odwiedzających, informacja oraz cała infrastruktura podziemna i naziemna, na którą złoży się także parking dla odwiedzających. Część pomieszczeń nowego Centrum zostanie przeznaczona na potrzeby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, utworzony także zostanie punkt informacji o więźniach KL Auschwitz. Infrastruktura zostanie w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Centrum Obsługi z terenem byłego obozu połączą dwa przejścia podziemne na pod ulicą Więźniów Oświęcimia. Dzięki temu przejazd ulicą będzie całkowicie bezpieczny, a odwiedzający nie będą przeszkodą dla ruchu samochodowego. Ich budowa rozpocznie się już niedługo. W związku z tym od połowy września fragment ulicy położony bezpośrednio przy Muzeum został zamknięty na kilka miesięcy.– Będzie to oczywiście pewna niedogodność, jednak należy pamiętać o perspektywach rozwojowych związanych z tym projektem. Chodzi tu także o rozwój miejsc pracy, a także – bardziej ogólnie – zmianę oblicza miasta Oświęcim i oblicza Muzeum odwiedzanego bardzo licznie przez ludzi z całego świata. W zeszłym roku 83 procent odwiedzających pochodziło spoza Polski. Mam nadzieję, że mieszkańcy, zwłaszcza ci z najbliższej okolicy, którzy nie będą przez jakiś czas korzystać z zakrętu ul. Więźniów Oświęcimia, zrozumieją, że chodzi nie tylko o bezpieczeństwo samej inwestycji, ale też bezpieczeństwo osób poruszających się w pobliżu głębokich wykopów. Będziemy starali się, aby te niedogodności były jak najkrótsze. Już w przyszłym roku to wszystko będzie wyglądało zupełnie inaczej, a za nieco ponad dwa lata będziemy mogli otworzyć nowe, bardzo wygodne, wejście do naszego Muzeum na poziomie światowym – dodał dyrektor Cywiński.
Nowe Centrum Obsługi Odwiedzających zostało zaprojektowane przez firmę architektoniczną Kozień Architekci. Projekt realizowany jest przy wykorzystaniu dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, Muzeum oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Centrum powinno zostać uruchomione w połowie 2023 r. Częścią tej inwestycji jest także remont sali kinowej Muzeum natomiast jej kontynuacją będzie projekt komplementarny obejmujący dalszą infrastrukturę, parking, a także hostel na potrzeby edukacji, konferencji czy wolontariatu, który powstanie dzięki wsparciu darczyńców prywatnych. Środki na ten cel przekazali Ronald S. Lauder oraz Joel i Ulrika Citronowie.
Obecnie w Muzeum realizowanych jest wiele dużych i ważnych inwestycji takich jak np.: Globalny Plan Konserwacji, nowa wystawa główna, czy projekt zmiany narodowej wystawy polskiej.

Galeria. Aktualne prace i wizualizacja nowego centrum obsługi.

Na zdjęciu widać prace ziemne od strony ulicy Więźniów OświęcimiaWizualizacja. Jedno z pomieszczeń nowego centrum obsługiWizualizacja. Widok z góry na nowe centrum