31.03.2022

Oświęcim. Pracodawcy przedstawili oferty pracy dla obywateli Ukrainy

Pracownik Synthosu siedzi przy stole obok stoją ludzie, którzy pytają o warunki zatrudnieniaKolejne spotkanie dla mieszkających w Oświęcimiu uchodźców z Ukrainy, zorganizowane przez miasto, poświęcone było kwestiom ubezpieczeń społecznych oraz rynku pracy.
Obecni na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej przedstawiciele Wojewódzkiego i Powiatowego Urzędu Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i pracodawców zapoznali zebranych z informacjami na temat możliwości otrzymania pomocy w zakresie poszukiwania pracy, założenia profilu na PUE ZUS czy złożenia wniosku o uzyskanie świadczenia wychowawcze 500 +.
Firma Synthos przedstawiła swoje oferty pracy w Oświęcimiu oraz w Krakowie. Spółka poszukuje pracowników księgowości, kierownika projektów, specjalistów od środków ochrony roślin, pracowników controllingu finansowego. Są też stanowiska dla pracowników liniowych, operatorów, aparatowych.
Pewne możliwości mają też miejskie spółki i jednostki organizacyjne, głównie dotyczą sezonowej pracy przy zieleni czy pracach porządkowych. W Oświęcimiu, w domach prywatnych, hotelach, pensjonatach dach nad głową znalazło blisko 530 Ukraińców. Kilka osób skorzystało z możliwości zakwaterowania w Niemczech.

Pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich nadali numer PESEL 563 obywatelom Ukrainy. Założono im również 244 profile zaufane. W szkołach nadal jest blisko 140 dzieci, dla których przygotowano dodatkowe zajęcia z języka polskiego. Pomocą służą też tłumacze. Po południu młodzi Ukraińcy uczą się online w swoich szkołach.
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej uchodźcy mogą otrzymać artykuły żywnościowe, środki higieny osobistej, ubrania, złożyć wniosek na jednorazowy zasiłek. Ośrodek objął też 16 dzieci pomocą związaną z wydawaniem darmowych obiadów w szkołach. Miejska Biblioteka Publiczna uruchamia codzienne popołudniowe rozmówki po polsku dla goszczących w mieście Ukraińców.

Oświęcim nie zapomina też o tych, którzy w Ukrainie walczą z rosyjskim agresorem. Z Oświęcimia do Włodzimierza pojechał transport z potrzebnymi w tym ukraińskim mieście rzeczami i żywnością, o które prosił mer tego miasta. Dary przekazała również młodzież z Liceum Marcelin–Berthelot i Centrum Pamięci Shoah w Paryżu. Młodzi paryżanie przygotowali też osobiste listy wsparcia do Ukraińców. W piątek rano trzeci transport humanitarny pojedzie do Sambora. Wsparcie dla Oświęcimia, który udzielił pomocy ukraińskim uchodźcom skierowali mieszkańcy partnerskiego miasta Breisach w Niemczech.

Sala pełna obywateli UkrainyPrezydent Oświęcimia wprowadza gości w tematykę spotkaniaNa sali widać siedzące osoby, uczestników spotkaniaPrzedstawiciel Synthosu prezentuje ofertę spółkiO założeniu profilu na platformie ZUS i składaniu wniosków 500+ mówi przedstawicielka ZUSPracownik Synthosu siedzi przy stole obok stoją ludzie, którzy pytają o warunki zatrudnienia