Południowa obwodnica Oświęcimia wraz z mostem na Sole ma być gotowa w połowie 2025 roku. Choć inwestycja usprawni komunikację w mieście, wąskim „gardłem” będzie rondo im. Andrzeja Telki na drodze krajowej nr 44, u zbiegu ulic: Fabrycznej, Chemików i Olszewskiego. Już teraz jest mocno przeciążone, a po otwarciu obwodnicy pojedzie nim jeszcze więcej samochodów.
Skrzyżowanie o ruchu okrężnym wymaga pilnej przebudowy, która, niestety dotychczas, nie została ujęta w planie inwestycyjnym Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Stąd też prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut wraz ze starostą oświęcimskim Andrzejem Skrzypińskim oraz członkiem zarządu powiatu Małgorzatą Kotapką spotkali się w Warszawie z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem i wicemarszałek Sejmu Dorotą Niedzielą.
Włodarze zabiegali o pomoc i wsparcie ministerstwa w modernizacji ronda im. Andrzeja Telki, które jest głównym węzłem obsługującym ruch pomiędzy Oświęcimiem a Chrzanowem od strony północnej, Zatorem od strony wschodniej i centrum stolicy powiatu oświęcimskiego od strony zachodniej. Dodatkowo południowym wlotem jedziemy w kierunku Tychów i Kęt. – Ruch na rondzie już obecnie jest duży, a po otwarciu obwodnicy znacznie się zwiększy, co z pewnością przełoży się na jeszcze większe niż dotąd korki. Konieczne jest więc podjęcie działań, które pozwolą poprawić płynność ruchu – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Dodaje też, że w tej kwestii ważne jest współdziałanie samorządów, dlatego o „zielone światło” dla inwestycji starali się wspólnie ze starostą oświęcimskim.
Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński powiedział po spotkaniu z ministrem infrastruktury, że widzi dobrą wolę obecnego rządu w rozwiązywaniu problemów samorządów lokalnych i ministerialnej pomocy w realizacji projektów infrastrukturalnych w Polsce „powiatowej”.
Sternik Powiatu Oświęcimskiego liczy, że uda się szybko i pozytywnie rozwiązać problem ronda im. Andrzeja Telki w zakresie budowy dodatkowych pasów ruchu.
Wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela podkreśla, że sprawy Oświęcimia i Ziemi Oświęcimskiej są jej szczególnie bliskie. Wspiera więc władze miasta i powiatu w staraniach o przebudowę coraz bardziej zakorkowanego ronda na drodze krajowej nr 44 oraz o wprowadzanie innych rozwiązań komunikacyjnych, poprawiających sytuację w mieście i powiecie oświęcimskim.
Komunikat przygotowany przez Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe
Fot. nadesłane
Fot. Raflor