15.04.2020

Oświęcim. Przestępcy nie śpią w czasach COVID-19. Co zrobić aby nie stać się ich ofiarą cyberprzestępców?

Osoba pochylona nad klawiaturą laptopa próbuje złamać login

Szum informacyjny, problemy finansowe oraz strach przed zakażeniem to okoliczności wykorzystywane przez przestępców gospodarczych i finansowych, którzy ostatnio stają się szczególnie aktywni. Poniżej lista porad, które pomogą uchronić się przed ich działaniami.

Co każdy z nas może zrobić, by zminimalizować ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępców?

1. Nie odbierajmy telefonów z numerów zagranicznych, a także nie oddzwaniajmy na nie – rachunek telefoniczny, jaki później zobaczymy, może być dla nas niemiłą niespodzianką.

2. Ignorujmy oferty dostarczane via e-mail lub SMS, w których ktoś informuje nas o możliwości wykonania domowego testu na obecność koronawirusa, otrzymania szczepionki na COVID-19 itp. Gdyby było to możliwe, na pewno dowiedzielibyśmy się o tym wcześniej z mediów lub komunikatów agencji rządowych.

Fot.gov.pl/koronawirus

3. Nie otwierajmy i nie przesyłajmy dalej otrzymywanych linków oraz „łańcuszków” z informacjami o nowych możliwościach obrony przed COVID-19, które pochodzą z nieznanych źródeł – nawet przypadkowe kliknięcie w taki link umożliwi hakerom włamanie się do naszego komputera lub telefonu.

4. Przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów przez Internet, w szczególności środków ochrony medycznej, takich jak rękawiczki, maseczki etc., zweryfikujmy, czy mamy do czynienia ze sprawdzonym kontrahentem.

5. Ignorujmy wiadomości, w których ktoś informuje nas, że pomoże nam skorzystać z finansowej pomocy rządowej – takie wsparcie możemy uzyskać samodzielnie, nie potrzebujemy pośrednictwa. Wszelkie informacje znajdziemy na stronach internetowych instytucji państwowych.

6. Weryfikujmy podmioty, którym udzielamy darowizn i wsparcia finansowego – oszuści bardzo chętnie wykorzystają nasze dobre intencje, przejmą środki finansowe i znikną.

Osoba pochylona nad klawiaturą laptopa próbuje złamać login