Miasto zaczyna przygotowania do budowy nowego żłobka na osiedlu Stare Stawy niedaleko Castoramy. To będzie pierwsza placówka samorządowa tego typu w tej części miasta. Na najbliższej sesji Rady Miasta zostanie uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, który daje możliwość budowy takiego obiektu w tym rejonie. Procedowanie zmiany planu pod tę inwestycję rozpoczęło się już w sierpniu ubiegłego roku.
Na sesji radni zajmą się również wnioskiem skierowanym przez prezydenta Janusza Chwieruta o ujęcie 150 tys. zł w budżecie miasta na dokumentację projektową żłobka. Jeszcze w tym roku rozpocznie się projektowanie, a dokument będzie gotowy w 2019 roku. – Stare Stawy są dzisiaj najbardziej rozwijającym się osiedlem w mieście. Miejscem, gdzie mieszka wiele młodych ludzi w nowych mieszkaniach budowanych przez Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego czy domach jednorodzinnych. Widzimy, że młode rodziny wybierają do zamieszkania miejsca z dobrą infrastrukturą, chcemy im więc wyjść naprzeciw budując żłobek – wyjaśnia Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. Jak podkreśla lokalizacja nie ogranicza dostępu do żłobka dzieci z innych części miasta. – Wydaje się, że Stare Stawy to odpowiednie miejsce na takie przedsięwzięcie również pod tym względem. Ulica Ceglana, gdzie planujemy zbudować żłobek jest dzisiaj dobrze skomunikowana, będą mogli więc z niego skorzystać nie tylko rodzice dzieci z osiedla Stare Stawy, ale też z innych rejonów naszego miasta – podkreśla.
Budynek zostanie zaprojektowany zgodnie z obecnie obowiązującym standardami i przepisami dla prowadzenia tego typu placówek. Na pewno będą przestronne sale zabaw, jadalnia, sypialnia, szatnia, łazienki dla dzieci dostosowane do wieku oraz kuchnia. Obiekt będzie miał zaplecze rekreacyjne i parking. Będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nowy żłobek będzie mógł przyjąć blisko 90 maluchów.
W Oświęcimiu jest już jeden żłobek publiczny. Prowadzi go Dzienny Dom Pomocy. Aktualnie opiekę znajduje w nim ponad 60 maluchów. W kolejce czeka prawie drugie tyle. – Zapotrzebowanie jest duże, na liście rezerwowej mamy zapisanych ponad 40 dzieci – mówi Agata Lorek, dyrektor Dziennego Domu Pomocy w Oświęcimiu. Dodaje też, że na pewno część osób zrezygnowała ze starań o miejsce słysząc, że jest tak dużo oczekujących dzieci. Dlatego jej zdaniem nowa placówka jest odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie w zakresie opieki i edukacji maluchów.
W ramach projektu budowy żłobka przewidziane jest również przygotowanie kilku oddziałów przedszkolnych, które będą uzupełnieniem istniejącej już oferty edukacyjnej dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
27.08.2018