13.04.2025

Oświęcim. Przywołano pamięć ofiar. 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W Oświęcimiu uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej, polskich jeńców wojennych, zamordowanych przez sowieckie NKWD w 1940 roku w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
Przybyłe na uroczystość delegacje, w tym prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut z małżonką, złożyły kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Tadeusza Kościuszki oraz tablicy w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, na której upamiętniono mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ofiary zbrodni katyńskiej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie – Koło w Oświęcimiu w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbyła się msza święta w intencji pomordowanych.

Blisko 22 tysiące Polaków, w tym wojskowych, policjantów i cywili zostało zamordowanych, strzałem w tył głowy, w kwietniu i maju 1940 roku przez sowieckie NKWD. Ciała grzebano w masowych grobach w lasach tak, aby nigdy nie zostały odnalezione. Przez 50 lat władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.