11.12.2019

Oświęcim. Samorządowcy chcą powołania Forum Małopolski Zachodniej, aby powalczyć o pieniądze unijne

Uczestnicy spotkania wspólne zdjęciePrzedstawiciele samorządów z czterech powiatów: oświęcimskiego, chrzanowskiego, wadowickiego i olkuskiego podpisali list intencyjny w sprawie powołania Forum Małopolski Zachodniej – Stowarzyszenia Miast i Gmin. Formuła stowarzyszenia ma im pomóc w skuteczniejszym pozyskiwaniu środków unijnych w nowej perspektywie. W rozdaniu na lata 2021-2027 najwięcej pieniędzy będzie na międzyregionalne, partnerskie projekty. Pozwoli też przygotować wspólne projekty do strategii województwa małopolskiego do roku 2030. Uroczystość odbyła się w Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Podpisy pod dokumentem złożyło 19 włodarzy, w tym m. in. Oświęcimia, Chrzanowa, Andrychowa i Olkusza.
– Planujemy współpracę i integrację, aby pokazać nasze atuty. W Małopolsce chcemy stanowić swoistą odrębność i nie chcemy być pomijani w regionie. Gdy będziemy rozproszeni, to będziemy mieli mniej do powiedzenia, mniej sukcesów – mówił podczas spotkania Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.  Jak dodał jest  to ściśle związane ze Strategią Województwa Małopolskiego, która jest przygotowywana na następną dekadę, na lata 2020-2030. – Jednoczymy się, aby mówić wspólnym głosem i aby zwiększyć szanse na pozyskanie znacznych pieniędzy na rozwój naszego obszaru. Chcemy wykreować pomysły, które będą służyć mieszkańcom regionu – zaznaczył.
Z kolei burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek, burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, zastępca burmistrza Olkusza Jolanta Motyczyńska, starosta chrzanowski Andrzej Uryga, burmistrz Chełmka Andrzej Saternus, poseł Krzysztof Kozik oraz Tadeusz Arkit, radny województwa małopolskiego podkreślali, że miasta i powiaty Małopolski Zachodniej mają podobne problemy i doświadczenia historyczne. Przed nimi też podobne wyzwania.
Sygnatariusz listu wyrazili wolę podejmowanie działań integrujących miasta i gminy, wspierania idei samorządu terytorialnego, wymianę wzajemnych doświadczeń. Ważne będzie też inicjowanie i wspieranie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju ekonomicznego, społecznego miast i gmin Małopolski Zachodniej, współpraca z instytucjami państwowymi, samorządowymi, organizacjami społecznymi, gospodarczymi oraz wsparcie eksperckie. Stawiają też na gospodarczy, kulturowy i turystyczny rozwój miast i gmin Małopolski Zachodniej, wspólną promocję, a także partnerstwo z Województwem Małopolskim oraz innymi instytucjami w celu współpracy na rzecz rozwoju tego obszaru.

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie statutu stowarzyszenia oraz przyjęcie uchwał przez poszczególne rady gmin w sprawie utworzenia stowarzyszenia Forum Małopolski Zachodniej.

spotkaniespotkaniespotkanieUczestnicy spotkania wspólne zdjęciespotkaniespotkaniespotkanie

spotkaniespotkaniespotkaniespotkanie