10.12.2019

Oświęcim. Samorządy są zgodne, że OSPR powinien być kontynuowany

Wizualizacja zagospodarowanie terenu przy ul. Bulwary

Samorządowcy z powiatu oświęcimskiego rozpoczęli starania o przedłużenie na kolejne lata Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Przygotowali już listę projektów, które ich zdaniem powinny otrzymać rządowe dofinansowanie. Liczą na ponad 61 mln zł. Dokument został zaopiniowany przez Wojewodę Małopolskiego, a w listopadzie trafił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przez najbliższe kilka miesięcy będzie opiniowany i procedowany na szczeblu rządowym. W przypadku przyjęcia go przez Radę Ministrów na lata 2021-2025 zostanie ujęty w budżecie państwa już w 2021 roku. Dotychczasowy V już etap Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego zakończy się w przyszłym roku. Inicjatorami przygotowania listy projektów do kolejnego VI etapu byli: prezydent Oświęcimia oraz włodarze starostwa powiatowego, gminy Oświęcim, Brzeszcz i Chełmka.

Fot. Wizualizacja zagospodarowania terenu pomiędzy ul.Bulwary,ul. Berka Joselewicza i ul.Dąbrowskiego
Beneficjenci poprzednich edycji są zgodni, że rządowy program powinien być kontynuowany. Jak mówią jest on dla nich znaczącym wsparciem finansowym, zwłaszcza w zakresie drogowym.
– Uznaliśmy, że warto zawalczyć o dodatkowe pieniądze, które będą mogły być wykorzystane na rozwój infrastruktury drogowej czy zagospodarowanie przestrzeni miejskiej, z której korzystają przecież nie tylko mieszkańcy, ale też turyści, coraz chętniej odwiedzający miasto. Udało się nam wspólnie porozumieć i wypracować propozycje zadań do współfinansowania przez stronę rządową w latach 2021-2025 – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. W Oświęcimiu dzięki tym środkom zmieniło się wiele miejsc i dróg m. in. na Zasolu, Starym Mieście i osiedlu Chemików. Samorządowcy z miasta, powiatu i gminy podkreślają jednak, że mają jeszcze wiele do zrobienia. Planują inwestycje na 15, 4 mln zł każdy. Z kolei Chełmek i Brzeszcze na swoje przedsięwzięcia chcą pozyskać po 7, 7 mln zł.
Miasto Oświęcim planuje realizację II etapu parku na Zasolu, zagospodarowanie terenu pomiędzy ul. Berka Joselewicza, ul. Bulwary i Dąbrowskiego, gdzie obok parkingu podziemnego zakłada się stworzenie otwartego miejsca dla wydarzeń kulturalnych. Liczy też na wsparcie z OSPR modernizacji ul. Chopina. Samorząd powiatowy chce z programu rządowego odnowić kilka dróg. Zniszczoną ul. Nideckiego na Błoniach, Sobieskiego i Wyspiańskiego na osiedlu Chemików oraz dokończyć ul. Szpitalną i ul. Wysokie Brzegi od Szpitalnej do wysokości hospicjum. Do tej pory, w poprzednich edycjach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego miasto, powiat i gmina otrzymały ponad 135 mln zł.

Strategiczny Program Rządowy powstał w 1996 roku, aby uporządkować tereny wokół byłego obozu, a także by wesprzeć miasto w rozwiązaniu problemów, dotyczących m. in. infrastruktury. V edycja Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego kończy się w 2020 roku.

Wizualizacja zagospodarowanie terenu przy ul. Bulwary