22.08.2019

Oświęcim. W mieście pojawią się elektroniczne tablice z informacją dla pasażerów. MZK kupi autobus elektryczny

Tablica z informacją dla pasażerów  Bielsku-Białej
oświęcim, tablice z informacją dla pasażerów autobus elektryczny, pieniądze unijne,

Kolejne pieniądze unijne trafią do miasta. Miejski Zakład Komunikacji w partnerstwie z miastem Oświęcim pozyskał 3,4 mln zł na zakup nowego, ekologicznego autobusu elektrycznego oraz tablic informacji pasażerskiej i biletomatów. – Nasz wspólny projekt to kolejny krok na drodze do nowoczesności. Oświęcim dołączy do grona dużych miast z dobrze rozwiniętą informacją pasażerską. Ekrany, na których będą wyświetlane informacje o rzeczywistych godzinach odjazdów autobusów na pewno będą przydatne i podniosą komfort podróżnych – uważa prezydent Janusz Chwierut. Dodaje, że realizacja projektu rozpocznie się jeszcze w tym roku. – Najpierw musimy przeprowadzić przetarg i wyłonić firmę, która w systemie „zaprojektuj i wybuduj” przygotuje tablice informacyjne. Montaż elektronicznych urządzeń rozpocznie się w przyszłym roku – wyjaśnia. Jak podkreśla system można też rozbudować o kolejne miejsca, jeśli się sprawdzi i będzie taka potrzeba.

Fot. Tablice ledowe w Bielsku-Białej. Źródło Smart City Blog
Autobus elektryczny to odpowiedź na problem zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Oświęcimski przewoźnik wprowadzeniem do eksploatacji pierwszego autobusu elektrycznego był zainteresowany od dłuższego czasu. W ubiegłym roku testował na ulicach Oświęcimia autobus Solaris Urbino 12 Electric oraz czeskiej firmy SOR. Sprawdzian wypadł pomyślnie. Pozostało jedynie pozyskanie pieniędzy unijnych. Autobusy elektryczne są droższe, dlatego na razie zakupi jeden.

Miasto dostało pieniądze na montaż tablic informacji pasażerskiej na przystankach i biletomatów stacjonarnych, które zintegrują informację o środkach transportu oraz usprawnią obsługę podróżnych. W Oświęcimiu pojawi się 11 takich tablic, a na dwóch przystankach w Starym Mieście oraz przy dworcu PKP staną biletomaty. Inwestycja obejmująca zakup autobusu elektrycznego oraz tablic i biletomatów będzie realizowana w latach 2019-2021. Całość przedsięwzięcia zamknie się kwotą 4,7 ml zł, z czego miasto i MZK pozyskały 3,4 mln zł z funduszy unijnych. Na zakup autobusu oświęcimski przewoźnik dostał 2,1 mln zł, a miasto Oświęcim na ledowe ekrany informacji pasażerskiej i biletomaty 1, 2 mln zł.

Tablica z informacją dla pasażerów  Bielsku-Białej
oświęcim, tablice z informacją dla pasażerów autobus elektryczny, pieniądze unijne,

 

Fot. Tablice ledowe w Bielsku-Białej. Źródło Smart City Blog

 

 

 

 

 

 

 

Fot. MZK Oświęcim. Oświęcimski przewoźnik testował autobus elektryczny w ubiegłym roku

Autobus Solaris Urbino 12 electric
oświęcim, tablice z informacją dla pasażerów autobus elektryczny, pieniądze unijne,