19.08.2022

Oświęcim. Ważą się losy małopolskiej uchwały smogowej

GrafikaZarząd Województwa Małopolskiego konsultuje projekt uchwały, który zakłada przesunięcie o rok terminu wymiany pieców bezklasowych, czyli tzw. „kopciuchów”. Aktualnie jest to koniec 2022 roku. Jeśli Sejmik Województwa Małopolskiego przyjmie uchwałę czas na wymianę starych kotłów zostanie przeniesiony na koniec 2023 roku.
Prezydent Oświęcimia nie ma wątpliwości, że uchwała powinna pozostać niezmieniona. Swoje negatywne stanowisko przedstawił w piśmie skierowanym do Marszałka Województwa Małopolskiego.
Zwraca w nim uwagę, że wydłużenie czasu na wymianę kopciuchów naraża nas wszystkich na wdychanie zanieczyszczonego powietrza. Podważa również zaufanie do instytucji samorządowych i rządowych, które tworzą prawo. Jego zdaniem jest to społecznie niesprawiedliwe, a wprowadzenie zmian w uchwale może doprowadzić do zmniejszenia zainteresowania wymianą bezklasowych kotłów. W Oświęcimiu pozostało ich jeszcze około 400. – Stanowczo sprzeciwiam się złagodzeniu zapisów uchwały. Kwestie środowiskowe współcześnie są bardzo ważne, oczywiście może teraz tego nie dostrzegamy, chociaż w kontekście tego co się stało na Odrze, powinny być dla nas priorytetem. Na smog zwrócimy uwagę dopiero zimą i wtedy będziemy alarmować. Pytać dlaczego tak się dzieje. Śląsk czy Małopolska są bardzo zanieczyszczone, a my tutaj żyjemy. Stąd decyzje, które mają niedługo zapaść na szczeblu województwa powinny być przemyślane i mieć na względzie nasze zdrowie i jakość życia – argumentuje swoje stanowisko prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

 

Prezydent podkreśla, że ostatnich dziewięciu latach w Oświęcimiu wymieniono 763 piece przy znacznym wsparciu budżetu miasta o łącznej wartości blisko 5 mln zł. W tym roku na wymianę kotła zdecydowało się 169 mieszkańców, a miejska dotacja na ten cel wyniesie ponad 1,2 mln zł. Miasto przyjęło też w 2021 roku uchwałę o zakazie palenia węglem w Oświęcimiu od 2030 roku. – Chcemy docenić osoby, które zachowały się odpowiedzialnie i wymieniły systemy grzewcze, oni nie powinny teraz czekać i oddychać zanieczyszczonym powietrzem przez tych, którzy zmian nie wprowadzili i być może w kolejnych latach nie wprowadzą. Rozmiękczenie zapisów prawa przez władze Małopolski może spowodować, że motywacja do zmian u wielu mieszkańców spadnie, wywoła też uzasadnioną irytację tych, którzy wymienili piece – podkreśla.
Zarząd Województwa Małopolskiego konsultuje propozycje zmian do 24 sierpnia. Każdy Małopolanin może wyrazić w nich swoje zdanie. Projekt jest wyłożony do wglądu w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Kraków, ul. Królewska 57, I piętro, pok. 21. Można go wraz z formularzem znaleźć na stronie