03.10.2018

Oświęcim. Wkrótce otwarcie osiedlowego domu kultury na Zasolu

Nowoczesny pod względem architektonicznym i funkcjonalny osiedlowy dom kultury przy ul. Obozowej na Zasolu jest już prawie gotowy. Ostatnie prace prowadzone są przy wejściu do obiektu i przy elewacji ściany zewnętrznej. Placówka, w której będą gromadzić się mieszkańcy na różnorodnych wydarzeniach i zajęciach stanie się filią Oświęcimskiego Centrum Kultury. Działalność rozpocznie na początku przyszłego roku. Do tego czasu pomieszczania będą urządzane pod potrzeby instytucji kultury oraz wyposażane w niezbędny sprzęt. – Dom osiedlowy zupełnie zmieni tę część osiedla, która będzie bardziej nowoczesna, otwarta i atrakcyjna dla mieszkańców. Chcemy stworzyć w nim ciekawą ofertę dla dzieci i dorosłych, a jego prowadzenie przez OCK daje gwarancję, że będzie się tu wiele działo. Miejska instytucja kultury, która miałaby szeroką propozycję była od wielu lat oczekiwana przez mieszkańców  Zasola– mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. – Zmieniamy kolejne marzenia w rzeczywistość – stwierdza prezydent. To nie koniec pomysłów włodarza miasta na osiedle Zasole.


– Myślimy już o o kolejnym etapie rozbudowy parku Zasole, który został dobrze przyjęty i jest dzisiaj miejscem wypoczynku oraz aktywności mieszkańców. Chcemy ten potencjał wykorzystać i na wolnej przestrzeni obok przygotować park z różnymi gatunkami drzew liściastych i iglastych. Przetnie go ścieżka prowadząca do przystanku u zbiegu ul. Obozowej i Więźniów Oświęcimiu, tzw. Aleja Drzew Pamięci, wzdłuż której będą drzewa z miast i miejsc szczególnie naznaczonych przez historię. Na końcu alei znajdzie się pomnik rtm. Witolda Pileckiego. W parku planowana jest również przestrzeń, która może być wykorzystana na różne wydarzenia plenerowe np. Dzień Dziecka, Dzień Sąsiada czy na zwykłe leżakowanie – opisuje prezydent. – Park będzie służył nie tylko mieszkańcom. Może też zainteresować turystów odwiedzających Miejsce Pamięci – dodaje.
Budowa osiedlowego domu kultury, która rozpoczęła się w ubiegłym roku obejmowała wyremontowanie istniejącego budynku Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, a następnie dobudowanie do niego nowego skrzydła. Obok są miejsca postojowe. Teren przed budynkiem jest wybrukowany i oświetlony. Zamontowano też estetyczne ławki. Dom kultury będzie objęty monitoringiem. Inwestycja kosztowała około 4,6 mln zł. Blisko 3 mln zł miasto pozyskało z pieniędzy unijnych.