27.09.2019

Oświęcim. Woda kranowa smaczna i zdrowa. Rok promocji picia wody z kranu

Rysunek przedstawiający dziewczynkę sięgającą po wodę z kranu

Kranówka w niczym nie ustępuje, a nawet przewyższa jakością wiele wód butelkowanych. Warto więc pić wodę z kranu – zachęcają oświęcimskie wodociągi, które w minionym tygodniu uroczyście zainaugurowały rok picia wody z kranu. Mieszkańcy miasta i turyści mogli już sami przekonać się o walorach smakowych „ kranówki”. Na okres wakacji w trzech punktach miasta zamontowano źródełka wodne. Od września zdroje wodne są w oświęcimskich podstawówkach, a dzieci będą teraz chętniej sięgać po wodę, która jest zdecydowanie zdrowsza niż kolorowe napoje gazowane.
Podczas gali w OCK Kazimierz Homa, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przekonywał do gaszenia pragnienia nieprzegotowaną wodą z kranu.

Fot. PWiK

Jak podkreślał oświęcimskie wodociągi przeszły w ostatnich latach wiele istotnych modernizacji. Sporo zmieniło się w zakresie stosowanych metod uzdatniania wody, wykorzystywania nowych technologii przy jej produkcji. Woda z kranu jest zdrowa, ponieważ jej jakość jest zgodna z normami unijnymi, spełnia te same wymagania, co w innych krajach europejskich. Woda w rurociągu jest bezpieczna pod względem mikrobiologicznym i chemicznym. Kto w to nie wierzy, może sprawdzić wyniki badania jakości wody na stronach internetowych wodociągów lub w sanepidzie. Wodociągi mają obowiązek na bieżąco kontrolować jakości wody, która jest badana codziennie i na każdym etapie procesu jej uzdatniania. Dodatkowo sprawdza się jej jakość w określonych punktach sieci wodociągowej – mówił. Zaprosił też oświęcimskich uczniów do siedziby firmy, aby na miejscu mogli przekonać się jak dba się o jakość produkowanej wody, jak przebiega proces produkcji oraz zobaczyć wykorzystanie małży słodkowodnych we wstępnym procesie sprawdzania jakości wody. Podkreślał też, że pijąc wodę z kranu nie tylko oszczędzamy pieniądze, ograniczamy produkcję śmieci, ale też ułatwiamy sobie życie. Chociaż rok picia wody z kranu został zainaugurowany we wrześniu to wodociągi już wcześniej podjęły działania informacyjno-promocyjne. Jednym z nich był konkurs na hasło akcji oraz plastyczny dla uczniów szkół podstawowych z miasta i gminy Oświęcim. Nagrody w obu konkursach wręczono podczas gali. Wystawę nagrodzonych prac można oglądać w Oświęcimskim Centrum Kultury do 2 października. Wodociągi przygotowały też specjalny film promocyjny, który będzie można obejrzeć w kinie, a także na stronie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. 

https://www.pwik.oswiecim.pl/media/film/PWiK%20Oswiecim%20-%20film%20promocyjny.mp4

Fot. PWiK

Rysunek przedstawiający dziewczynkę sięgającą po wodę z kranuNagrodzeni w konkursie na hasła kampaniiPrezes wodociągów i prezydent piją wodę z kranuNagrodzone dzieci podczas konkursu plastycznego