Wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” okazała się wielkim sukcesem w Madrycie. Zwiedziło ją ponad 600 tysięcy osób. Była to najchętniej oglądana ekspozycja w zeszłym roku w Europie, która prezentuje Auschwitz nie tylko jako autentyczną przestrzeń największego udokumentowanego masowego mordu w historii ludzkości, ale też jako symbol bezgranicznego wyrazu nienawiści i ludzkiego okrucieństwa. Teraz zostanie pokazana w Nowym Jorku na Manhattanie. Ekspozycja – wspólny wieloletni projekt przygotowany przez Muzeum Auschwitz i hiszpańską firmę Musealia – będzie dostępna w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego do 3 stycznia 2020 r. Jak podkreślają muzealnicy jest ona ważnym narzędziem edukacyjnym dla ludzi z całego świata. Wystawa zaczyna się od historii Oświęcimia. Kuratorzy przedstawiają miasto, które później dla świata stało się symbolem zagłady, poprzez jego codzienne życie i jego historię. – Pokazanie map i rozwoju pozwala zobaczyć, jak Oświęcim zmieniał się na przestrzeni wieków. Meble z fabryki Haberfelda, modele synagogi, fotografie, gazety z tamtego czasu pokazują, że zanim Niemcy wybudowali tutaj Auschwitz, Oświęcim był już miastem o długiej tradycji, o bardzo ciekawej historii. Jest to budowa pewnego kontekstu, w którym zwiedzający poznają początki niemieckiej okupacji, najazdu na Polskę, powstanie obozu. Wszyscy, którzy przejdą przez wystawę dowiedzą się także o historii nie tylko przedwojennego Oświęcimia, ale także Oświęcimia jako miasta – mówi Paweł Sawicki z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
W otwarciu wystawy, którą zaplanowano 1 maja wezmą udział dyplomaci, przedstawiciele świata kultury, a także dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zaproszony został także prezydent Janusz Chwierut, który będzie reprezentował miasto Oświęcim. W Nowym Jorku zaprezentowanych zostanie ponad 700 oryginalnych obiektów. Publiczność w Stanach Zjednoczonych będzie mogła zobaczyć kilkaset przedmiotów pochodzących z Muzeum Auschwitz. To m. in. osobiste rzeczy należące do ofiar, jak walizki, okulary czy buty. Pokazane zostaną także betonowe słupy stanowiące część ogrodzenia obozu Auschwitz; fragmenty oryginalnego baraku dla więźniów obozu Auschwitz III-Monowitz; biurko oraz inne przedmioty należące do pierwszego i najdłużej sprawującego swoją funkcję komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hössa; maska gazowa wykorzystywana przez SS; litografia przedstawiająca twarz więźnia autorstwa Pabla Picassa oraz oryginalny wagon towarowy niemieckiej produkcji wykorzystywany przy deportowaniu Żydów do gett i obozów zagłady na terenie okupowanej Polski.
Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego wzbogaci wystawę o ponad 100 artefaktów z własnych zbiorów, które opowiadają o doświadczeniach ocalałych, którzy znaleźli schronienie w rejonie Nowego Jorku.
Prezentowane na wystawie przedmioty zostały wypożyczone z ponad 20 instytucji i prywatnych zbiorów z całego świata. Oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, z którego pochodzi większość obiektów oraz Museum of Jewish Heritage, wśród instytucji, które użyczyły swoich zbiorów są jerozolimski Yad Vashem, Dom Anny Frank w Amsterdamie, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Miejsce Pamięci i Muzeum Sachsenhausen w Oranienburgu oraz The Wiener Library, Biblioteka Studiów nad Holocaustem i Ludobójstwem w Londynie.
Kuratorami tej wyjątkowej ekspozycji są międzynarodowej klasy eksperci: dr Robert Jan van Pelt, dr Michael Berenbaum i Paul Salmons, którzy ściśle współpracowali historykami i kuratorami z Centrum Badań Muzeum Auschwitz m.in z dr. Piotrem Setkiewiczem.
Źródło: Muzeum Auschwitz
Wizualizacje: Muzeum Auschwitz