13.08.2021

Oświęcimskie Centrum Szczepień w hali lodowej. Bilans trzech miesięcy działalności

Boksy do szczepień obok na krzesełkach siedzą pacjenciPonad 18 tysięcy wykonanych szczepień i prawie 10 tysięcy w pełni zaszczepionych osób – to bilans trzymiesięcznej działalności Oświęcimskiego Centrum Szczepień. Na początku maja, po uzgodnieniach z Wojewodą Małopolskim, miasto przygotowało specjalne w pełni wyposażone stanowiska do szczepień w hali lodowej przy ul. Chemików 4. Centrum zapewniało większą dostępność preparatów przeciwko COVID-19, a oświęcimianie mogli szczepić się na miejscu bez szukania takiej możliwości w innych miejscowościach. Punkt był przygotowany na  blisko 400 dawek dziennie. Ostatnie podano 5 sierpnia. Personel medyczny Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego robił zastrzyki wszystkimi dostępnymi w kraju preparatami. – W centrum, które zakończyło pracę 5 sierpnia wykonano 18 325 podań szczepionek, w tym 1204 jednodawkowego preparatu Johnson and Johnson. W pełni zaszczepiono 9764 osoby. Dorobek centrum szczepień w hali lodowej jest spory,  wielokrotnie większy od tego w przychodniach – podsumowuje Wojciech Wokulski, dyrektor Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego. Z kolei prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut podkreśla, że decyzja o utworzeniu centrum była jak najbardziej zasadna. – Umożliwiła przyjęcie preparatu chroniącego zdrowie wielu osobom, w tym mieszkańcom Oświęcimia i okolic. Dzisiaj ponad 53 proc. mieszkańców jest w pełni zaszczepionych. To dobry wynik – ocenia prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. – Jednak zachęcam jeszcze tych, którzy tego nie uczynili, do podjęcia tego wyzwania, by zapewnić bezpieczeństwo sobie, bliskim i nam wszystkim – mówi Janusz Chwierut.
Obok personelu Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w pracę punktu szczepień zaangażowani byli ratownicy medyczni, a pomocą pacjentom służyli też pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Dziennego Domu Pomocy. – To był ogromny wysiłek organizacyjny i za ten trud oraz pomoc niesioną pacjentom, wszystkim zaangażowanym w pracę przy szczepieniach, bardzo dziękuję – mówi prezydent.
W Oświęcimiu zaszczepiło się już 20 091 mieszkańców, czyli ponad 53 proc. W całym powiecie największy poziom sięgający nieco ponad 55 proc. ma Przeciszów. Najmniej zaszczepionych mieszkańców, bo tylko 46,6 proc. ma Osiek. Oświęcimianie dalej mają wiele możliwości, aby się zaszczepić się na miejscu. Mogą to zrobić w przychodni Multimed, szpitalu powiatowym, miejskich przychodniach zdrowia. Od kilku tygodni szczepionki podają też aptekarze. Preparat chroniący przed COVID-19 można przyjąć w aptece Dr. Max przy ulicy Powstańców Śląskich i aptece Cztery pory roku przy ulicy Słowackiego.   Przez 7 dni w tygodniu, od godziny 7 do godziny 19, szczepienia preparatami Pfizer i jednodawkowym Johnson and Johnson są wykonywane w Atma Rescuers przy ul. Chemików 1. Można na nie przyjść prosto z ulicy.

Boksy do szczepień obok na krzesełkach siedzą pacjenci