20.07.2021

Pokojowy mural w Oświęcimiu już gotowy!

Widok na nowy mural w Parku Pokoju
Widok na nowy mural w Parku Pokoju (foto J. Balon na zlecenie UM Oświęcim)

Miasto Oświęcim wzbogaciło się o nowy mural. W Parku Pokoju powstało malowidło o długości 60 metrów. Jego autorką jest Anna Wardęga-Czaja, studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Mural złożony jest z sekwencji obrazów symbolicznie nawiązujących do tematyki pokojowej i odwołujących się do nazwy Parku Pokoju: gołąbek z gałązką oliwną, ludzie różnych nacji trzymający się za ręce, serce na dłoni, dłonie w uścisku czy dłonie przybijające „piątkę” w geście akceptacji. Mural zdobią też przedstawienia ptaków i roślin, symbolizujących życie i odradzanie się. Malowidło świetnie komponuje się z otoczeniem parku. Styl muralu, gdzie zastosowano uproszczone, owalne formy, jak również stonowaną kolorystykę, nawiązuje do dziecięcej kolorowanki. Artystka celowo posłużyła się taką formą, aby nadać muralowi pogodny charakter i aby był on czytelny również dla najmłodszych użytkowników parku.

Autorce murala w jej dziele pomagał Marcin Czaja, również artysta. Wspólnie zrealizowali już wiele podobnych projektów artystycznych w całej Polsce, m. in. w Krakowie, Wrocławiu i Włocławku.

Malowidło powstało na zlecenie Urzędu Miasta Oświęcim, które w maju br. ogłosiło konkurs na projekt i wykonanie muralu w powstającym Parku Pokoju. Zwycięską pracę mogą od teraz podziwiać wszyscy mieszkańcy Oświęcimia. Zapraszamy do odwiedzenia Parku Pokoju i obejrzenia muralu.

Widok na nowy mural w Parku Pokoju
Widok na nowy mural w Parku Pokoju (foto J. Balon na zlecenie UM Oświęcim)