26.01.2022

Stanowisko prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta w sprawie szkodliwych działań podejmowanych przez Małopolską Kurator Oświaty

Urząd Miasta OświęcimWyrażam stanowczy sprzeciw wobec działań kurator Barbary Nowak, które szkodzą dobremu imieniu wielu uznanych organizacji. Wśród nich znalazły się również funkcjonujące w naszym mieście Centrum Żydowskie i Stowarzyszenie Romów w Polsce.

W Oświęcimiu – Mieście Pokoju działają instytucje, fundacje i stowarzyszenia, które pracują na rzecz pamięci, dialogu i pojednania. Uczą tolerancji i zrozumienia dla drugiego człowieka. Mówią do czego prowadzi nienawiść, dyskryminacja i brak szacunku dla innych. Znaczącą rolę w tych działaniach odgrywają Centrum Żydowskie i Stowarzyszenie Romów. Obie instytucje organizują własne, nowatorskie projekty, które spotykają się z ogromnym zainteresowaniem również wśród mieszkańców naszego miasta. Od lat są znanymi i cenionymi międzynarodowymi ośrodkami, które nauczają jak ważny w naszych relacjach jest wzajemny szacunek. Wiele z tych programów jest skierowanych do młodzieży. Są też partnerem miasta w różnych przedsięwzięciach, takich jak między innymi Oświęcimskie Forum Praw Człowieka.

Małopolska Kurator Oświaty nie pierwszy raz podejmuje działania, które szokują i bulwersują opinię publiczną. Jej poglądy są pełne uprzedzeń i braku szacunku dla innych. Podważają wizerunek wielu organizacji pozarządowych, ale przede wszystkim nie służą szkole, uczniom i rodzicom.

Janusz Chwierut

Prezydent Miasta Oświęcim

Oświęcim, 26 stycznia 2022 r.