23.02.2022

Start „Wiślanej Odysei” w Oświęcimiu

W piątkowy poranek 18 lutego 2022 w Parku Zasole w Oświęcimiu zainaugurowano II etap Odysei Wiślanej. W akcji realizowanej przez Dominika Dobrowolskiego i bank Credit Agricole wziął również udział Prezydent Miasta Oświęcim Janusz Chwierut.

Wydarzenie w pierwszej części obejmowało spotkanie i konferencję prasową przy wystawie plenerowej „Plastikowa Odyseja” prezentującej oryginalne zdjęcia śmieci zebranych na polskich plażach i na górskich szlakach. Wystawa dostępna jest w Parku Zasole do 28 lutego br.
Prezydent, zwracając się do uczestników namawiał do angażowania się w działania ekologiczne, zarówno te duże jak i te indywidualne, bo to od aktywności każdego człowieka zależy w jakim stanie zostawimy naszą planetę dla kolejnych pokoleń. Prezydent przypomniał również że w Oświęcimiu obecny rok 2022 ogłoszony jest jako Rok Troski o Środowisko Naturalne.
W tej części spotkania aktywny udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Oświęcimiu, którzy poza zapoznaniem się z wystawą, z własnej inicjatywy zajęli się również pozbieraniem śmieci w Parku.

Druga cześć inauguracji odbyła się na oświęcimskich Bulwarach. Tutaj po wspólnym posprzątaniu brzegów Soły, również z udziałem Prezydenta Miasta, inicjator akcji Dominik Dobrowolski wybrał się pieszo w kierunku Krakowa spotykając w kolejnych punktach trasy mieszkańców i przedstawicieli instytucji patronującym tej inicjatywie. Cała akcja „Mniej plastiku w środowisku wiślanym” to 1200 kilometrów, od źródeł Wisły do jej ujścia, gdzie prowadzone będą działania edukacyjne i porządkowe.

Film z 2 etapu „Wiślanej Odysei”  Oświęcim-Kraków