Arezzo

 

AREZZO / WŁOCHY

W kilku słowach o historii …
Miasto Arezzo położone w Środkowych Włoszech w regionie Toskania, stolica prowincji Arezzo Miasto założone przez Etrusków w IX w. p. n. e. otrzymało nazwę bardzo podobną do współczesnej, Arretium. Z tego też okresu pochodzą dzieła sztuki o bardzo dużej wartości,, jak np.: Chimera, rzeźba z brązu znaleziona w 1533r. w Arezzo, a obecnie przechowywana w Muzeum Archeologicznym we Florencji. W III w. p.n.e. Arezzo zostało podbite przez Rzymian, którzy zlatynizowali jego etruską nazwę Arretium.

W okresie istnienia Cesarstwa Rzymskiego Arezzo staje się miastem bogatym, realizującym różnego typu inicjatywy. Powstają wtedy liczne budynki użytku publicznego, np.: teatr, termy, amfiteatr o pokaźnych rozmiarach, który zachował się do dnia dzisiejszego. Rozwija się życie kulturalne, którego symbolem zostaje nazwisko Gaiusa Cilniusa Maecenasa – rzymskiego polityka, doradcy i przyjaciela Oktawiana Augusta, poety i patrona poetów. Ogłoszony on został  protektorem nauki i sztuki.

 

Arezzo kwitnie i w pierwszym tysiącleciu nasze ery staje sie bardzo ważnym centrum kulturowym i ekonomicznym, co zawdzięcza przede wszystkim swojemu położeniu geograficznemu. Miasta sasiednie, Florencja i Siena, chcąc doprowadzić do upadłości świetności Arezzo, występują zbrojnie przeciw Arezzo. Najcięższą porażkę ponosi miasto w bitwie pod Campaldino w 1289r.

W 1337 r. miasto traci niepodległość na rzecz Florenji. Dominacja florentyńska uwidoczniła się w architekturze, sztuce, literaturze. Spinello Aretino jest ostatnim z artystów z miejscowej szkoły. Wszystkie następne szkoły sa już szkołami rodem z Florencji. W tym okresie w życiu kulturowym i artystycznym pojawiają  się znani artyści, tj.: malarz Piero della Frnacesca czy poeta Leonardo Bruni. Niepodległość Arezzo odzyskuje w 1530 r.

Przełom wieku XV i XVI to okres panowania Rodziny Medyceuszy. Wielki Książe Cosmo I Medyceński monituje działania odbudowy i uświetniania architektury miasta. Poprawiony zostaje mur obronny, dobudowne bramy wjazdowe do miasta, dokończono budowę katerdy. Również historyczne budynki doczekały sie swojej odnowy, w tym pałac i Logge  na Paizza Grande. W czasie tych prac odkryto słynne rzeźby z bronzu, tj. Minevrea i Chimera.

Wiek XVII  to okres rewolucji i powstań, przede wszystkim przeciw kampanii Napoleona I Bonaparte.

W 1860 r. Arezzo zostaje stolicą regionu Toskanii.

Wiek XIX i XX zaznaczony jest dynamicznym rozwojem miasta, który został zatrzymany przez wybuch drugiej wojny światowej i prawie 60% wojenne zniszczenia. Okres powojenny to okres mobilizacji i odbudowy miasta. Do dnia dzisiejszego miasto aktywnie rozwija się z punktu widzenia urbanistycznego, ekonomicznego i kulturowego.

Znane osobistości rodem z Arezzo…
Wśród wielu znkomtych poetów, malarzy, artystów, aktorów, filozofów, polityków żyjących i tworzących w Arezzo można wymienić:

– Gaio Cilnio Mecenate;

– Michelangelo Buonarroti;

– Francesco Petrarca;

– Giorgio Vasari;

– Pietro Aretino;

– Bernardo Accolti nazwany l’Unico Aretino;

– Beato Benedetto Sinigardi, – Brat Franciszkanin, który upowszechnił odmawianie modlitwy “Anioł Pański” wśród ludu;

– Guido Monaco lub Guido d’Arezzo;

– Gianni Boncompagni;

– Piero della Francesca;

– Mario D’Agata – Mistrz Świata w Boksie z 1956r.;

– Roberto Benigni – aktor i reżyser;

– Donato d’Arezzo, – biskup i męczennik;

– Giovanni Guidelli – aktorka;

– Jovanotti – piosenkarz.

Warto zobaczyć…

…Piazza Grande – centralny, malowniczy plac miasta charakterystycznie opadający na południe;

…Kościół Santa Maria della Pieve zbudowany w latach 1140-1320. Wyróżnia się 4-kondygnacyjną fasadą. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych kościołów w Toskanii;
…Katedra, której budowę rozpoczęto w stylu gotyckim w latach 1277–1313, kontynuowano w Renesansie a zakończono dopiero w XX wieku.W południowej nawie okna ozdobione są witrażami Guillaume’a de Marcillata. Wewnątrz natomiast podziwiać można wiele cennych dzieł sztuki, w tym fresk Maria Magdalena Piera della Francesca (w lewej nawie, niedaleko ołtarza);
…Bazylika Św. Franciszka – wzniesiona w XIIw., znacząca dla Arezzo przede wszystkim ze względu na imponujący cykl frsków “Prawdziwa Historia  Krzyża” autorstwa Piera della Francesa;
…Palazzo Pretorio – zbudowany w 1322 i następnie przebudowany w XVI wieku, ozdobiony herbami wójtów miejskich z okresu od XV do XVII wieku.
Amfiteatr rzymski;
Dom i Teatr Francesco Petrarki, poety i pisarza rodem z Arezzo;
Budynek Urzędu Miasta;
Państwowe Muzeum Archeologiczne im. Gaiusa Cilniusa Maecenasa;
Państwowe Muzeum Sztuki Średniowiecznej i Współczesnej.

 

Warto wiedzieć, że…

… w Arezzo został nakręcony film Roberta Benigniego “La vita è bella”(“Życie jest piękne”);

… w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w starej cześci miasta odbywa się Targ Staroci;

… w ostatnim tygodniu sierpnia ma miejsce Międzynarodowy Polifoniczny Konkurs Chórów im. Giudo Monaco;

jesienią w Arezzo ma miejsce Międzynarodowy Festiwal „Spotkanie

z Muzyką”;

… od 1931 r . w przedostatnią sobotę czerwca (educja nocna) i w pierwszą niedzielę września (edycja dzienna) ma miejsce wielka rekonstrukcja średniowiecznego turnieju rycerskiego tzw. Giostra del Saracino, podczas której jeźdźcy z czterech dzielnic Arezzo walczą o złota lancę.

Partnerstwo Miast Oświęcim – Arezzo…
Umowa partnerska została podpisana 14 czerwca 2009 r. podczas I Konferencji Miast Partnerskich Polski, Włoch i Niemiec, którą zorganizowano w Oświęcimskim Centrum Kultury. Umowę ratyfikowano w dniu 15 czerwca 2009 roku w mieście Arrezo.

Współpraca obejmuje…
…wymianę uczniów z Miejskiego Gimnazjum nr 2 im. Ł.Górnickiego w Oświęcimiu z Istituto Margaritone w Arezzo;
…wymianę sportowców oraz ich udział w zawodach organizowanych w Arezzo i w Oświęcimiu;
…wymianę kulturalną, udział zespołów muzycznych i formacji tanecznych w festiwalach i konkursach organizowanych w obu miastach.

Przydatne adresy www…
strona internetowa Urzędu Miasta Arezzo:
http://www.arezzocitta.com/

informacja turystyczna:
http://turismo.provincia.arezzo.it/

 

Galeria…

Piazza Grande

 

 

Mury obronne

 

Piazza di Vasari

 

Giostra del Saracino