Czy wiesz, że…
…oświęcimianie już przed II wojną światową mogli się cieszyć dwoma czasopismami o zasięgu regionalnym. Wydanie „Dziennika Urzędowego Powiatu Oświęcimskiego” oraz „Głosu Ziemi Oświęcimskiej” było konsekwencją powołania do życia 1 kwietnia 1929 r. samorządowego powiatu oświęcimskiego, który przetrwał jednak tylko trzy lata.
—–
…Oświęcimska Parowa Fabryka Wódek i Likierów Jakóba Haberfelda była przed wojną znana na świecie za sprawą wysokiej jakości wyrobów alkoholowych. Rafineria spirytusu i fabryka likierów założona została w Oświęcimiu 1804 r. przez Jakóba Haberfelda i przez długi czas była częścią rodzinnego majątku.
—-
…w czerwcu 1886 r. pod Oświęcimiem doszło do bitwy między wojskami austriackimi a pruskimi. Wojska odeszły, ówczesne wydarzenia stały się jednym z wielu epizodów w historii Polski, ale pozostała kronika prowadzona przez ks. Jędrzeja Nycza – naocznego świadka tych wydarzeń.
—-
… światowej sławy reżyser Steven Spielberg realizował w Brzezince (na terenie byłego obozu zagłady) zdjęcia do jednego ze swoich najsłynniejszych filmów „Lista Schindlera”. Zgody na kręcenie filmu udzielił minister kultury, widząc we współpracy ze Spielbergiem szansę dla polskiego filmu.
—-
…”Zawsze kiedy widzę tak straszne dowody zbrodni, myślę o możliwościach wewnętrznego przekształcenia człowieka. Człowiek bowiem z natury jest istotą dobrą i to pozwala mi z optymizmem patrzeć w przyszłość.” – te słowa usłyszeli przedstawiciele różnych wyznań i narodowości od laureta Pokojowej Nagrody Nobla DALAJLAMY TENZIN GJATSO duchowego przywódcy Tybetańczyków, który przyjechał do Oświęcimia 18 maja1993 r.
—-
…Oświęcim grodem sławnym, Zator – sejmikami,
A Kęty świętym Kantym, jako też targami,
Wadowice szczycą się mądrym Wadowitą,
Żywiec szerokim państwem, wieżą znamienitą.
Taką to pieśń można było niegdyś usłyszeć, a została ona ułożona na cześć miast należących do dawnego Księstwa Oświęcimskiego.
—-
Relikwiarz w kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu zawiera mały metalowy kielich, którego patron parafii używał przy odprawianiu potajemnych mszy w obozie Auschwitz-Birkenau.
Święty Maksymilian Maria Kolbe został osadzony przez Niemców w obozie w roku 1941 r. W zamian za innego więźnia dobrowolnie przyjął śmierć w bunkrze głodowym. Zginął 14 sierpnia 1941 r. dobity zastrzykiem fenolu.
—-
…7 lutego 1915 r. wizytę w Oświęcimiu złożył Komendant Józef Piłsudski w towarzystwie kilkudziesięciu oficerów I Brygady Legionów Polskich. Przybyłych z pobliskich Kęt gości podjął w imieniu miasta burmistrz Roman Mayzel. Przy zastawionych w podkowę stołach obok Komendanta zasiedli także starosta, ks. kanonik i proboszcz miejscowy, przedstawiciele władz wojskowych oraz cały szereg wybitnych przedstawicieli okolicznego obywatelstwa.
—-
…Oświęcim jest miastem, w którym stawiało pierwsze kroki na lodzie wielu znanych łyżwiarzy, medalistów zawodów krajowych i międzynarodowych. Najsłynniejsi są Dorota i Mariusz Siudkowie, wielokrotni zdobywcy tytułu mistrzów Polski łyżwiarstwa figurowego w kategorii par sportowych, srebrni medaliści mistrzostw Europy i brązowi mistrzostw świata.
—-
…łyżwiarstwo figurowe to nie jedyna domena oświęcimskich amatorów lodowej tafli. Hokeiści Dworów Unii Oświęcim są wielokrotnymi zdobywcami tytułu mistrza Polski, a mieszkańcy miasta wiernie kibicują swoim idolom.
—-
… nowa flaga Oświęcimia przedstawia herb miasta na błękitnym polu. Miasto ma także swój dzień, własny hejnał i medal okolicznościowy, wręczany osobom najbardziej zasłużonym. Cztery pierwsze takty Poloneza weselnego Aleksandra Orłowskiego stanowią hejnał, natomiast Święto Miasta obchodzimy 3 września. Właśnie tego dnia w 1291 r. Oświęcim otrzymał z rąk księcia cieszyńskiego Mieszka potwierdzenie posiadanych już praw miejskich.
—-
…krążą legendy o podziemiach oświęcimskiego zamku i skarbie ukrytym podobno w budynku Haberfeldów. Faktem jest, że pod zamkiem znajdują się lochy, które wydrążyli Niemcy podczas II wojny światowej, aby stworzyć schrony. Tą sprawą zajmowała się krakowska Pracownia Konserwacji Zabytków i tam należy szukać odpowiedzi.
—-
…we wrześniu 1997 r. Oświęcim, jako trzecie miasto polskie otrzymał tytuł „Orędownika Pokoju” (Messenger of Peace). Wcześniej otrzymały je tylko Warszawa i Wrocław, a przyznawany jest od 1987 r. przez Sekretarza Generalnego ONZ w dowód uznania za wkład w działania pokojowe. Tytuł Messenger of Peace został nadany w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej podczas Zgromadzenia Generalnego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju.
—-
…mieszkaniec Oświęcimia Henryk Lehnert znalazł się w edycji Księgi Guinnessa z 1998 r. jako najczęściej wyróżniany na świecie autor filmów krótkometrażowych. Podczas festiwali oraz przeglądów krajowych i zagranicznych jego filmy zdobyły ponad 362 nagrody i wyróżnienia, w tym 123 międzynarodowe – co jest absolutnym rekordem świata. Ponadto pan Henryk jest twórcą autorskiej metody kręcenia filmów, znanej jako „technika zdjęć rwanych”. Filmowiec-rekordzista swoją pasję odkrył dopiero, gdy miał 30 lat. Strach pomyśleć, ile nagród miałby już na koncie, gdyby jego talent ujawnił się wcześniej.
—-
…od kwietnia 1999 r. na paśmie UHF 94,9 można było usłyszeć sygnał rozgłośni Radia CCM Oświęcim. Siedziba stacji mieściła się w biurowcu Firmy Chemicznej Dwory S. A. Oświęcimskie radio nadawało przez trzy lata.
—
…”nie byłbym w Polsce, gdybym nie był w Oświęcimiu” – te słowa usłyszeli od papieża Jana Pawła II oświęcimianie, podczas I pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. 7 czerwca 1979 r. papież odprawił mszę św. w Brzezince, na której licznie stawili się mieszkańcy naszego miasta i okolic.
—-
…Józef Tadeusz Makowski urodził się 29 stycznia 1882 r. w Oświęcimiu. Był jednym z najwybitniejszych malarzy polskich i jednocześnie najwybitniejszym polskim kubistą. W związku z przypadającą rocznicą urodzin artysty, rok 2002 obchodzony był w Oświęcimiu jako Rok Józefa Tadeusza Makowskiego.
—-
…z Oświęcimia pochodzi słynny pisarz, sekretarz i bibliotekarz króla Polski Zygmunta Augusta – Łukasz Górnicki. Renesansowy twórca znany jest jako autor „Dworzanina Polskiego” i tłumacz dzieł Seneki. Rok 2003 był w Oświęcimiu obchodzony jako Rok Łukasza Górnickiego.
—-
……31 maja 1894 r. na ruinach kościoła podominikańskiego, które stały się kamieniem węgielnym dla dzisiejszego sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu, objawiła się Matka Boża. Naocznym świadkiem tego doniosłego wydarzenia był ks. dr Jan Szymeczko pochodzący z Dworów, wówczas ośmioletni chłopiec.