Auschwitz – Oświęcim
Auschwitz – Oświęcim
Auschwitz – tak nazwał miasto Oświęcim reżim hitlerowski w czasie II wojny światowej. Obecnie Auschwitz to nazwa znanego w świecie Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau. Jest to miejsce święte! To największy cmentarz świata, miejsce tragedii Żydów, Polaków, Romów i Syntów, jeńców sowieckich i przedstawicieli tak wielu religii i narodów świata.
Poza Miejscem Pamięci KL Auschwitz-Birkenau o powierzchni łącznej 190 ha, prężnie rozwija się na powierzchni 30 km2 Oświęcim – Miasto Pokoju. Tak nazwali miasto byli więźniowie KL Auschwitz – Birkenau, którzy przeżyli koszmar hitlerowskiej kaźni. Ich życzeniem jest, aby żyjący w Oświęcimiu ludzie nie musieli już więcej cierpieć po ponad 60 latach od zakończenia II wojny światowej z powodu hitlerowskich zbrodni w KL Auschwitz-Birkenau.
Oświęcim i jego Mieszkańcy mają prawo, tak jak Mieszkańcy innych miast w świecie, do normalnego życia i rozwoju. Do pokazywania przybywającym do byłego KL Auschwitz-Birkenau turystom i pielgrzymom także zabytków z długiej, ponad 800-letniej historii Miasta Oświęcim. Do pokazania zamku i zabytkowych kościołów, synagogi i uroczych kamieniczek w Starym Mieście. Do pokazania, jak przez całe wieki wyglądało w Oświęcimiu pokojowe współżycie ludzi wielu kultur i religii. Oświęcim przed 1939 rokiem nazywany był nawet „Małą Jerozolimą”. Tej pięknej historii nie należy zapomnieć.
Słusznie poważani ludzie w świecie wzywają „Nigdy więcej Auschwitz!”. Mieszkańcy Oświęcimia wołają dokładnie tak samo. I dodają: „Chcemy, by nasze Miasto Oświęcim pomyślnie się rozwijało, a żyjący w nim ludzie oraz przybywający do niego Goście mogli się cieszyć z panującej w nim przyjaznej atmosfery.”
Oświęcim dla turysty
Warto, odwiedzjąc Miejsce Pamięci KL Auschwitz-Birkenau, zatrzymać się na dłużej w Oświęcimiu, by przekonać się że, współczesny Oświęcim to miasto z ciekawą historią. Ślady ponad 800 letniej historii miasta dostrzec można nie tylko w widocznych z daleka zabytkach tj.: zamek piastowski nad rzeką Sołą, w którym obecnie mieści Muzeum Zamek w Oświęcimiu, zespół kościoła i kaplicy Salezjanów w Oświęcimiu, ale również w całym tzw. "układzie urbanistycznym" miasta z XIV/XV w., Warto zabaczenia są również: cmentarz rzymsko-katolicki nieopodal ciekawego zepołu klasztornego sióstr Serafitek (przy pl. Kościuszki) , tzw. "Pałac Ślubów" z początku XX (przy ul. Jagiełly) oraz piękniejący w Rynku Głównym "Dom Ślebarskich".
Obowiązkowy punktem na trasie turystycznej powinno być odwiedzenie Muzeum Żydowskiego mieszczącego się przy Placu Ks. Skarbka, które dbając o utrwalewnie historii o społeczności żydowskiej mieszkających w naszym mieście udostępnia zwiedzającym Synagogę Chewra Lomdei Misznajot oraz prowadzi szeroką działalność edukacyjną.
Dla osób chcących jeszcze dokładnej poznać historię miasta nie małą gratką powinny być wyniki ostatnich badań arecheologicznych prowadzinych w rejonie starego miasta. W bezpośrednim sąsiectwie kościoła Księży Salezjanów odkryto cmentarz z tzw. "pochówkami wampirycznymi", a pod płytą Rynku Głównego ruiny starego ratusza oraz studnie. Miasto Oświęcim prowadzi działania w celu wyeksponowania tych ciekawostek historycznych.
Historie 800. letniego grodu nad Sołą można dokładnie poznać odwiedzając Muzeum Zamek w Oświęcimiu, miszczące się na wzgórzu zamkowym. Tutaj w ramach stałej wystawy, tematycznych wystaw czasowych oraz imprez poznać można kolejne obicza Oświęcimia.
Na zakończenie spaceru po starym Oświęcimiu zapraszamy na relaksujący odpoczynek na bulwary nad rzeką Sołą. To ulubione miejce mieszkańców miasta, gdzie wśród zieleni i szumu rzeki odnaleźć można spokój, obserwując przyrodę lub po prostu oddając się ulubionej lekturze. Warto skorzystać z tej możliwości przed kolejnym etapem podróży.
Pokaż Zabytki miasta Oświęcim i trasy turystyczne na większej mapie
Jak dotrzeć do Starego Miasta:
wjeżdzając do Oświęcimia:
jadąc samochodem wprost do Starego Miasta nalezy się kierować wpisując w nawigacji GPS "Oświęcim, Rynek Główny" lub lub współrzędne: 50.03796°N, 19.22132°E
jadąc samochodem bez nawigacji GPS należy się kierować zgodnie ze znakami kierunkowymi SIL z informacją "Stare Miasto"
z dworca PKP Oświęcim;
pieszo – ok. 2,1 km. Po wyjściu z dworca PKP należy skręcic w lewo w ul. Powstańców Śląskich i idąc prosto, mijając po prawej stronie Galerie handlową "Niwa" dojdziemy do skrzyżowania (ronda) z ul. Konarskiego i skręcamy w prawo. Idąc tą ulicą ok. 1 km dojdziemy do mostu piastowskiego na rz. Sole. Po wejściu na mostr zobaczymy m.iin. Zamek Piastowski. Po minięciu mostu dochodzimy do Starego Miasta.
Komunikacją miejską MZK: – linie: 1 z napisem Zakłady Chemiczne, 3, 16, 18, 23, 42 i 43,
z Państwowoego Muzeum Auschwitz-Birkenau:
samochodem:
z GPS: wpisując Oświęcim, Rynek Główny lub współrzędne: 50.03796°N, 19.22132°E
lub bez GPS: wyjeżdzając z parkinku Muzeum Auschwitz należy skręcić w lewo i po przejechaniu ok. 300 m na skrzyżowaniu skręcić w lewo na ul. Legionów. Jadąc ul. Legionów, wzdłuż rzeki Soły po ok. 1 km. Dotrzemy do ronda na którym należy jechać prosto dalej ul. Legionów. Po ok. 500 m dojedziemy do kolejnego ronda na którym należy skręcic w prawo w strone mostu piastowskiego. Za mostem skręcamy w lewo (zaraz za wzgórzem zamkowym) lub w prawo skrecajać w stronę Rybku Głównego.
Komunikacją miejską MZK: z przystanku po prawej stronie od wyjazdu z parkinku Muzeum Auschwitz – linie: 1 z napisem Zakłady Chemiczne, 16,18, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29.
telefon do Informacji Turystycznej tel: +48 33 843 00 91
Dojazd do Oświęcimia
mapa google
Oświęcim leży na skrzyżowaniu tranzytowych ciągów komunikacyjnych o znaczeniu krajowym i wojewódzkim, co znacznie ułatwia dotarcie do miasta. Blisko jest stąd do Krakowa (ok. 70 km), Wadowic (ok. 40 km), Katowic (ok. 35 km) czy Bielska-Białej (ok. 35 km), a także w Beskidy.
Do miasta dojechać można
- od Katowic: drogą E 75 w kierunku Tychów, a dalej drogą nr 44 do Oświęcimia;
- od Bielska-Białej: trasą nr 1, na wysokości Pszczyny skręt w drogę nr 933 przez Brzeszcze do Oświęcimia;
- od Kęt: drogą nr 948;
- od Wadowic: drogą nr 28 do Zatora, następnie nr 44 do Oświęcimia; z Wadowic można też dojechać do Oświęcimia przez Kęty; Wadowice – Kęty: trasą nr 52 przez Andrychów.
komunikacja miejska:
- Miejski Zakład Komunikacji – rozkład jazdy MZK – informacja tel. 33 843 17 40,
- Polskie Koleje Państwowe – rozkład jazdy PKP – informacja tel. 33 843 00 25,
- dworzec PKP, ul. Powstańców Śląskich 16
Od wielu lat Oświęcim jest ważnym węzłem kolejowym z dostępem do połączeń InterCity i EuroCity. Ma stosunkowo dobre połączenia krajowe, a także międzynarodowe z Wiedniem, Pragą i Bratysławą.
najbliższe lotniska:
- Kraków Balice (ok. 55 km) – www
- Katowice Pyrzowice (ok. 70 km) – www
Centrum Informacji Turystycznej
ul. St. Leszczyńskiej 12
32-603 Oświęcim 5
tel: +48 33/ 843 00 91
tel/fax: +48 33/ 843 24 81
e-mail: it.oswiecim@msit.malopolska.pl
www: www.it.oswiecim.pl
Biuro Centrum Informacji Turystycznej znajduje się na terenie centrum obsługi turystów w pobliżu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i jest czynne w następujących godzinach przez 7 dni w tygodniu:
styczeń, luty, marzec, listopad, grudzień od 8:00 do 16:00,
kwiecień, październik od 8:00 do 17:00,
maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień od 8:00 do 18:00.
Pracownicy CIT udzielają kompleksowych informacji turystom odwiedzającym miasto. Placówka ta zajmuje się także rozpowszechnianiem folderów, map, informatorów itp. dotyczących Oświęcimia, prowadzi rejestr bazy gastronomicznej i noclegowej miasta.
Tu także można zdobyć informacje o komunikacji w Oświęcimiu i dojeździe do niego (połączenia międzymiastowe i międzynarodowe).