Partnerstwo miasto Oświęcim – Cori
CORI /WŁOCHY
W kilku słowach o historii …
Miasto Cori (wł. la città di Cori) to niewielkie miasteczko znajdujące się ok 50 km od Rzymu, w regionie Lacjum, malowniczo położone na wzgórzu. Ukształtowanie terenu, na którym przeważają wzgórza, sprawiło, że rejon wokół Cori zapewnia doskonałe warunki do uprawy winorośli i drzew oliwnych. Produkcja wina w Cori ma wielowiekową tradycję. Cori nazywane jest „miastem – muzeum”, ze względu na zachowane zabytki, szczególnie liczne ślady czasów antycznych i renesansu. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzi z 642r p.n.e. Na początku I w p.n.e. miasto była zaangażowane w wojnę domową pomiędzy Gajusem Mariuszem a Sullą (90-88 p.n.e). W średniowieczu miasto nieco podupadło. W renesansie miasto zachowało autonomiczny status i z tego okresu pochodzi większość zabytków miasta. Wraz z zjednoczeniem Włoch i zniknięciem Państwa Papieskiego miasto zostało przyłączone do Provincia di Roma, by później zostać wcielonym do Provincia di Littoria.
Partnerstwo miasto Oświęcim -Cori
Pierwsze kontakty przedstawicieli miast miały miejsce w 1996 roku podczas spotkania na konferencji w Atenach ówczesnych prezydentów miast Oświęcim – śp. Andrzeja Telki i Cori – Pietra Vitelliego. Po wielu latach powrócono do rozmów i spotkań na temat realizacji wspólnych projektów. Ze strony włoskiej, od pierwszych wizyt, największe zainteresowanie budzi możliwość poznania historii Miejsca Pamięci Kl Auschwitz-Birkenau. Jednak, od kilku lat, dzięki zacieśnieniu współpracy, grupy przyjeżdżające do Oświęcimia poznają również historię miasta Oświęcim, odwiedzają Muzeum Zamek, Centrum Żydowskie, Stare Miasto oraz spotykają się z władzami miasta Oświęcim. W okresie od 2011 – 2016 roku z powodzeniem udało się zrealizować kilka wspólnych projektów przedsięwzięć międzynarodowych z udziałem stowarzyszeń, artystów, grup tanecznych, grup branżowych. Wspólne spotkania odbywała się zarówno w Cori jak i w Oświęcimiu.
25 września 2016 roku, na zamku w Oświęcimiu Prezydent Miasta Oświęcim Janusz Chwierut i Burmistrz Miasta Cori Tommaso Conti podpisali list intencyjny dotyczący dalszej współpracy. W dniu 26 stycznia 2017 r. miała miejsce uroczystość podpisania oficjalnej umowy partnerskiej pomiędzy miastami w Oświęcimiu. W marcu 2017 roku podobna uroczystość miała miejsce w Cori.
Warto zobaczyć…
Świątynia Herkulesa – (wczesne I w. p.n.e). Jest to pomnik narodowy Włoch.
Piazza Pozzo Dorico – plac z okresu rzymskiego, który został umieszczony poniżej poziomu forum (rynku, placu głównego), i był dostępny za pośrednictwem kilku schodów. Biorąc pod uwagę jego dużą przestrzeń, można uznać, że został wykorzystany jako plac handlowy.
Basilica Medievale Sant’ Oliva – średniowieczny kościół patronalny, usytuowany blisko ratusza miejskiego, poświęcony św. Oliwii z Anagni, zakonnicy-pustelnicy, będącej patronką miasta Cori.
Ponte della Catena („Most Łańcuchowy”), pochodzenia rzymskiego.
Oratorium Santissima Annunziata, z freskami znajduje się poza centrum miasta Cori, przy drodze prowadzącej dziś do sąsiedniego miasteczka Cisterna di Latina.
II Convento Agostiniano (klasztor Augustianów), został zbudowany w XV w.
Sanktuarium Madonna del Soccorso znajduje się kilka kilometrów od centrum Cori na drodze łączącej te ostatnie do Rocca Massima na wysokości około 500 m npm wznosi się na Colle della Ginestra w malowniczej lokalizacji. Pochodzenie sanktuarium jest związane z cudem, który wystąpił w tym miejscu, gdy dziecko w 1521 roku, nazwany Oliva, zaginął między tymi lasami i dzięki pomocy Madonny udało się uciec. Tak na cześć NMP został zbudowany pierwszy kaplicę, w której był przechowywany obraz Madonny, a po szesnastu latach z powodu rosnącej liczby pielgrzymów i wielbicieli został zbudowany kościół, do którego został dołączony również pierwotna kaplicę.
Ciekawostki…
W Cori raz do roku odbywa się Carosello storico dei Rioni, turniej podobny do Palio w Siene, polegający na wyścigach konnych w trzech drużynach, reprezentujących 3 dzielnice, wyścigi te rozgrywane są od 1937r.
Sbandieratorzy – ( tancerze z flagami) są ważnym elementem lokalnego folkloru, ze Sbandieratorami łączy się wieloletnia tradycja, w mieście znajduje się również szkoła Sbandieratorów znana na całe Włochy.
Współpraca między miasta dotychczas obejmuje:
– wizyty sportowców z obu miast,
– wymianę kulturalną: udział zespołów muzycznych i formacji tanecznych w festiwalach organizowanych w obu miastach oraz wizyty artystów i poetów,
– prezentacje ksiązek Pietra Vitellego w Oświęcimiu,
– prezentację stowarzyszeń podczas Pikniku Organizacji Pozarządowych w Oświęcimiu
– prezentacją kulinarną podczas Jesieni Oświęcimskiej w Oświęcimiu
Przydatne adresy www…..
strona internetowa Urzedu Miasta Cori:
http://www.comune.cori.lt.it/
widok na miasto Cori
Świątynia Herkulesa
Sbandieratorzy
klasztor Augustianów