Breisach

 

BREISACH AM RHEIN / NIEMCY

W kilku słowach o historii…
Wzgórze, na którym powstało miasteczko, leży nad Renem i początkowo było zamieszkane przez plemiona celtyckie. W 260 r. Rzymianie utworzyli tam Castra Romana (garnizon), skąd bronili granicy swojego terytorium przed najazdem Alamanów. Miasto otrzymało więc nazwę pochodzenia celtyckiego – „Brisiacus”.

W 843 r. na mocy Traktatu w Verdun, Breisach zostaje włączone w terytorium Bawarii, przypisanej Ludwikowi II Niemieckiemu. W XI i w XII w. ufortyfikowane wzgórze zostało oddane w lenno biskupstwu Bazylei.

Założenie miasta, w pełnym słowa tego znaczeniu, przypisuje się jednak dynastii Hohenstaufów, która u początków XIII w. rozpoczęła budowę Katedry Św. Szczepana. Na początku XVI w. miasteczko stało się ważnym punktem strategicznym dla Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i zostaje podbite przez oddziały Rudolfa II Habsburga. W 1638 r. Breisach zostaje włączone do ziem francuskich i tak zostaje aż do 1697r., kiedy to po raz kolejny wraca pod panowanie Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Francuzi, broniąc swojej granicy, wznieśli fortecę na obecnym terenie miasta Neuf-Breisach, na lewym brzegu rzeki Ren.

Miasto, w swojej historii, znalazło się jeszcze pod panowaniem austriackim, jednak ostatecznie w 1793 r. zostało włączone w terytorium Badenii. W czasie II wojny światowej Breisach zostało prawie całkowicie zniszczone.

Znane osobistości rodem z Breisach am Rhein…
– Walther von Breisach – poeta;
– Augustin Münzmeister von Breisach – biskup Seckau;
– David Geismar – rabin;
– Udo Lay – piłkarz nieistniejącego już klubu Freiburger FC;
– Stephanie Guenther – polityk, poseł Parlamentu Europejskiego;
– Felix Brückmann – bramkarz klubu hokejowego Adler Manheim;
– Oliver Baumann  – bramkarz klubu piłkarskiego SC Freiburg;
– Pascal Krauss – zawodnik MMA (Mixed-Martial-Arts) Mieszanych Sztuk Walki. 

Warto zobaczyć…
…Muzeum Historii Miasta – jedna z najlepiej zachowanych budowli barokowych (XVII w.). Ma ok. 400 m kw., a w swoich salach mieści ciekawe kolekcje przedmiotów, dokumentów, dzieł sztuki z okresu powstania miasta do czasów współczesnych;
…Galeria Goldammer – galeria mieści się w zabytkowym renesansowym budynku, na wzgórzu katedralnym. Można tu zobaczyć wystawy malarstwa oraz fotografii;
…Katedrę Św. Szczepana z XIII w.

Warto wiedzieć, że…
… od 1924r. w Breisach odbywa się Festiwal Sztuki Teatralnej. Do roku 1961 spektakle odbywały się na placu przed Katedrą Św. Szczepana. Od 1962r. impreza została przeniesiona do centrum miasta, gdzie zbudowano obiekt mieszczący 748 miejsc. Udostępniony jest on do zwiedzania przez cały rok, a sam festiwal odbywa się od czerwca do września każdego roku;
… najpopularniejszą formą wypoczynku, z racji położenia miasta nad rzeką Ren, są sporty wodne różnego typu, a dla turystów rejsy wycieczkowe.

Partnerstwo miast Oświęcim – Breisach am Rhein…
Początki wzajemnych kontaktów Oświęcimia i Breisach nad Renem sięgają 1998 roku. Wtedy doszło do spotkania przedstawicieli miasta Breisach z Nadrenii-Wirtembergii z władzami naszego miasta, Klubu Sportowego „Unia” Oświęcim oraz  dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 5 w Oświęcimiu. Dyrektorzy szkół w obecności prezydentów podpisali „Akt nawiązania współpracy”. W programie współpracy między szkołami uwzględniono m.in. zwiedzanie obu miast, wycieczki do okolicznych miejscowości, organizowanie wspólnych imprez sportowych, kulturalnych i towarzyskich. Nawiązanej współpracy partnerował Juergen Klinsman.

W 2005 roku w Oświęcimiu podpisane zostało porozumienie pomiędzy miastem Oświęcim a niemieckim Breisach nad Renem w sprawie wspierania i utrwalania przyjacielskiej więzi między mieszkańcami obu miast, zwłaszcza młodzieży. Obecnie ze szkołami w Breisach współpracuje również Miejskie Gimnazjum nr 2 im.Ł. Górnickiego w Oświęcimiu.

Umowę partnerską podpisano 14 czerwca 2009 r. podczas I Konferencji Miast Partnerskich Polski, Włoch i Niemiec, którą zorganizowano w Oświęcimskim Centrum Kultury.

Współpraca obejmuje…
…wymianę młodzieży szkolnej obu miast;
…wymianę sportowców oraz ich udział w zawodach organizowanych w Breisach i w Oświęcimiu;
…wymianę kulturalną, udział zespołów muzycznych i formacji tanecznych w festiwalach i konkursach organizowanych w obu miastach.

Przydatne adresy www…
strona internetowa Urzędu Miasta Breisach am Rhein:
http://www.breisach.de

informacja turystyczna:
http://www.breisach.de/html/seiten/text.phtml?nav=143&lang=de

 

Galeria…

Wzgórze Katedralne

 

Katedra Św.Szczepana

 

Das Rheintor – siedziba Muzeum Historii Miasta

 

Hagenbachturm