Herb i Logo miasta

Herb miasta Oświęcim

– historyczny herb miasta Oświęcimia stanowi: „W polu błękitnym pośrodku tarczy kamienna biała wieża o poszerzonej podstawie, o pięciu blankach, z wysokim trapezowym dachem z czerwonych dachówek.

Na szczycie dachu dwie złote gałki rozmieszczone po obu jego stronach na jednym poziomie. W wieży – jeden pod drugim – dwa czarne prostokątne, w górze zaokrąglone, okienne otwory.

Obok wieży, po obu jej stronach, złote pół orły odwrócone od siebie głowami.

Tarcza herbowa bez bordiury.

Logo

Od 2002 Urząd Miasta Oświęcim w działaniach promocyjnych wykorzystuje logo składające się ze znaku graficznego i logotypu. Stworzony on został na potrzeby kreowania nowego wizerunku miasta Oświęcim jako “Miasta Pokoju”.

Znak graficzny.
Symbolizuje podrywającego się do lotu ptaka – białego gołębia (symbol pokoju), którego rysunek jest jednocześnie otwartą dłonią w geście przyjaźni, opiekuńczości.
Dodatkowo rysunek znaku można kojarzyć z płomieniem (pozytywnie), który oznacza apoteozę życia, pamięć o minionych czasach.

Tło znaku stanowią w domyśle dwie postacie ludzkie, które poprzez zróżnicowanie kolorystyczne mówią o jedności ludzkiej mimo różnic kulturowych, rasowych itp.,brak dosłowności – rysunek plamą postaci, delikatność koloru sprawiają, że informacja ta odczytywana jest na końcu (drugi plan).

Logotyp znaku.
Zaprojektowany został na bazie istniejącej czcionki, tworzą go duże litery. Składa się z dwóch członów “Oświęcim” i “Miasto Pokoju” zróżnicowanych wielkością czcionki i indywidualnym kemingiem (światła między literami). Wyważenie proporcji w elementach składowych logotypu sprawia, że informacją najważniejszą staje się przekaz “Oświęcim”.

Uproszczone wersje logo: