Tauron Life Festival Oświęcim

 foto: LFO

 

Tauron Life Festival Oświęcim (dawniej: Life Festival Oświęcim) to wyjątkowa inicjatywa na tle innych wydarzeń muzycznych w Polsce. Ideą festiwalu jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi oraz walka z rasizmem i antysemityzmem, a narzędziami sztuka w jej różnorodnych formach – od muzyki, poprzez teatr i kino, po grafikę.

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym TLFO jest Darek Maciborek. Dziennikarz muzyczny radia RMF FM, urodzony i mieszkający do dziś w Oświęcimiu, postanowił „odczarować” 40-tysięczne miasto, funkcjonujące w świadomości wielu ludzi jedynie w powiązaniu z muzeum Auschwitz-Birkenau.

Głównymi gwiazdami dotychczasowych edycji festiwalu byli: Scorpions, Queen & Adam Lambert, Elton John, Manu Chao, Eric Clapton, Soundgarden, Sting, Peter Gabriel oraz James Blunt.

W trakcie dotychczasowych ośmiu edycji TLFO kulturową i stylistyczną wielobarwność wprowadzili m.in. amerykański wokalista reggae żydowskiego pochodzenia Matisyahu, Kozak System z Ukrainy, Jamaram z Niemiec, Ninet Tayeb z Izraela, francuska grupa Kana, belgijska Antwerp Gipsy-Ska Orkestra, Jamajczycy z Twinkle Brothers, czy amerykańsko-izraelski Balkan Beat Box. Na scenie pojawiła się również czołówka polskiej sceny muzycznej, m.in. Kroke z Anną Marią Jopek, Hey, Kasia Kowalska, Brodka, Edyta Bartosiewicz, Kayah, LemOn, Kortez, Dawid Podsiadło, Luxtorpeda, Perfect, Voo Voo, Varius Manx, T.Love, Blue Cafe i Dżem.

Na teatralnej scenie TLFO trzykrotnie wystąpiła Krystyna Janda (z monodramami „Biała bluzka” i „Shirley Valentine” oraz w sztuce „Maria Callas. Master Class”), dwukrotnie Piotr Fronczewski (w „Edukacji Rity” i „Słonecznych chłopcach”, razem z Krzysztofem Kowalewskim), a w „Klubie hipochondryków” i „Zamachu na MoCarta” udział wzięli m.in. Zbigniew Zamachowski i Wojciech Malajkat.

Mocnym punktem programu TLFO jest koncert muzyki klasycznej z udziałem znakomitych gości – byli wśród nich m.in. genialny romski skrzypek Dalibor Karvay, soliści Opery Wiedeńskiej Beate Ritter i Alexander Zbigniew Pinderak, słynny kompozytor, dyrygent i instrumentalista Krzesimir Dębski oraz młody wirtuoz fortepianu Pianohooligan. Mogliśmy też obejrzeć spektakl „Muzyczny życiorys Franka Sinatry” w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, zespołu jazzowego, wokalistów oraz tancerzy.

Specjalnie dla festiwalu murale, trwale zdobiące miejski pejzaż Oświęcimia, zaprojektowali wybitni graficy: Edward Dwurnik, Andrzej Pągowski, Rafał Olbiński, laureat Oscara Tomasz Bagiński oraz pochodzący z Dachau Heiko Klohn.

Od 2013 roku program festiwalu wzbogacił się o wydarzenia sportowe, w tym bieg uliczny z udziałem gwiazd polskiego show-biznesu, z wielokrotnym mistrzem olimpijskim Robertem Korzeniowskim w roli ambasadora. W 2015 r. podjęto próbę bicia Rekordu Guinnessa w największej liczbie osób biorących jednocześnie udział w nordic walkingu.

W 2017 roku po raz pierwszy w historii TLFO odbył się pokaz filmów nawiązujących do pokojowej idei festiwalu, połączony z koncertem w sali kinowej – w roli gwiazdy wieczoru pod hasłem „Przystanek: Wolność” wystąpił Peter J. Birch.

Kluczową pozycją w programie TLFO są działania edukacyjne. W latach 2010-2017 w przygotowywaniu warsztatów, wystaw, paneli dyskusyjnym oraz specjalnych festiwalowych stoisk wzięli udział m.in. UNICEF, Polska Akcja Humanitarna, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Amnesty International.

 

Informacja o festiwali pochodzi ze strony internetowej Tauron Life Festival Oświęcim

www.lifefestival.pl