Sport

Mieszkańcy Oświęcimia bardzo dobrze znają maksymę „w zdrowym ciele zdrowy duch”, zatem sport i rekreacja stanowią ważną dziedzinę ich życia. Mając doskonałe zaplecze sportowe, wielu z nich decyduje się na uprawianie sportu wyczynowego, niemało jest także zapalonych kibiców i ludzi, którym bliski jest aktywny wypoczynek.
Na terenie Oświęcimia działa obecnie ponad 20 różnorodnych stowarzyszeń i organizacji kultury fizycznej, oferując szeroki wachlarz aktywności sportowych.

W 1999 roku Rada Miasta podjęła uchwałę o powołaniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zajmuje się zarządzaniem obiektów sportowych oraz organizacją imprez sportowych  i rekreacyjnych dla mieszkańców miasta.
Ponadto, Oświęcim posiada lodowisko z widownią na trzy tysiące miejsc, wybudowane w latach 60-tych XX wieku. Obecnie planowana jest jego modernizacja, dzięki której miasto wzbogaci się o drugą taflę lodową i zyska kolejne miejsce, gdzie możliwa będzie organizacja imprez masowych, większych spotkań, konferencji czy też targów.

Nieopodal lodowiska znajduje się nowoczesna pływalnia z basenem o wymiarach olimpijskich (długość 50 metrów), sportowym (długość 25 metrów) oraz dwoma basenami rekreacyjnymi o długości 23,5 oraz 12,5 metrów. Pływalnia oferuje zajęcia z nauki pływania, aqua aerobiku, aerobiku na sali, gimnastyki korekcyjnej. Na terenie basenu znajduje się także strefa saun, zawierająca sauny suche, saunę infrared (wspomagającą leczenie bólu mięśni i stawów) czy też łaźnię parową. Obiekt wyposażony jest w siłownię i salę gry do squasha.
Miasto dysponuje także halami sportowymi oraz 4 boiskami „Orlik” (znajdującymi się przy szkołach – Szkole Podstawowej Nr 5, Szkole Podstawowej nr 9, Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego oraz Powiatowym Zespole Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych), kortami tenisowymi, stadionem piłkarskim i innymi obiektami sportowo-rekreacyjnymi, boiskami i placami zabaw ( między innymi plac zabaw w malowniczym Parku Pokoju, gdzie dzieci mogą pobawić się na karuzelach i dużej drewnianej łodzi).

Oświęcim bardzo ceni sobie sportowe rozrywki na wysokim poziomie. Doskonale wyszkolona kadra trenerska, profesjonalnie przygotowana do pracy sprawia, że miasto jest ważnym ośrodkiem sportowym o ogólnopolskim i międzynarodowym charakterze, a pochodzący z niego zawodnicy osiągają wysokie wyniki sportowe uczestnicząc w prestiżowych imprezach takich jak Mistrzostwa Świata, czy Igrzyska Olimpijskie.
Oświęcimianie na sportowej arenie, to przede wszystkim znakomity pływak, wychowanek klubu pływackiego „Unia” Oświęcim, Paweł Korzeniowski. W trakcie kariery wielokrotnie pobijał rekordy, zdobywając liczne tytuły od Mistrza Polski poprzez Mistrza Europy aż do Mistrza Świata. Dwukrotnie stanął też na drugim miejscu podium Mistrzostw Świata i dumnie reprezentował Polskę podczas swoich pięciu startów w Igrzyskach Olimpijskich (Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012, Rio 2016 i Tokio 2020).
Wspominając o Mistrzostwach Świata, należy również wymienić osiągnięcia młodego łyżwiarza, Jakuba Lofka, który reprezentując Polskę podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Tajpej, uplasował się na 11 pozycji. Warto podkreślić, że na taki wynik czekaliśmy od 41 lat!
Z Oświęcimia pochodzi także znana para sportowa w jeździe figurowej na lodzie Dorota i Mariusz Siudek (z domu Zagórska). Jako reprezentanci Polski zdobyli m.in. srebrny medal na Mistrzostwach Europy i brązowy na Mistrzostwach Świata w 1999 roku. Nieco gorzej wiodło im się na Igrzyskach Olimpijskich. Byli na 10. miejscu w Nagano (1998), 7. w Salt Lake City (2002), a roku 2006 w Turynie zajęli 9. lokatę. Chociaż państwo Zagórscy sami nie biorą już udziału w zawodach, nie do końca odwiesili łyżwy na kołku, ponieważ obecnie trenują młode talenty w klubie „Axel” w Toruniu.
Na uwagę zasługują też osiągnięcia oświęcimian w dziedzinie sztuk walki. W 2023 roku Dominika Chylińska, zawodniczka z Oświęcimskiego Klubu Sportowego Karate i Dalekowschodnich Sportów Walki, wywalczyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Kickboxingu, a w roku 2024 zdobyła srebro podczas Pucharu Świata, który odbywał się w Budapeszcie.
Oświęcim może się także pochwalić licznymi sukcesami w hokeju na lodzie. Oświęcimska drużyna Unia Oświęcim przez lata nie opuszczała ścisłej czołówki najwyższej ligi hokeja. Zespół dziewięciokrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski, a było to w latach: 1992, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004. Dziewiąty puchar drużyna Re-Plast Unia Oświęcim zdobyła dla Oświęcimia po 20 latach, w 2024 roku, ale „Unia” nie osiada na laurach i z pewnością nie powiedziała jeszcze swojego ostatniego słowa. Obecnie zawodnicy Unii Oświęcim grają w ekstralidze PZHL i są podstawowymi reprezentantami kadry Polski. Kapitan Re-Plast Unii Oświęcim, z którym drużyna z Oświęcimia zdobyła dziewiąty tytuł Mistrza Polski w hokeju na lodzie, Krystian Dziubiński, reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata Elity w maju 2024 roku.
W Oświęcimiu można kibicować nie tylko hokeistom grającym na lodzie. Oświęcimianie biorą udział w nieco mniej popularnych dyscyplinach sportowych – jako jedno z nielicznych w Polsce, miasto może pochwalić się klubem sportowym Lacrosse Club Spartans Oświęcim, którego dwaj zawodnicy reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Europy U20, zajmując ósme miejsce. Skoro już mowa o lacrosse, należy nadmienić, że chętnie uprawiany jest także unihokej.

Miasto od wielu lat jest organizatorem liczących się imprez sportowych rangi Mistrzostw Polski. Warto wspomnieć, że Oświęcim posiada wspaniałych kibiców, którzy ze sportowego widowiska potrafią zrobić znakomitą zabawę. W 2001 roku Oświęcim był organizatorem Zimowej Uniwersjady w jeździe figurowej na lodzie. Uniwersjada była sukcesem organizacyjnym i promocyjnym Oświęcimia. Pokazy mistrzów oglądała rekordowa liczba widzów – 10 tys osób. Oświęcim organizuje także rozmaite zawody w pływaniu, takie jak na przykład w 2023 roku, kiedy to odbyły się zawody w pływaniu artystycznym w ramach Igrzysk Europejskich. W mieście organizowane są także zawody Grand Prix Puchar Polski w pływaniu.
W 2023 drogami Oświęcimia przejechał peleton Tour de Pologne. Z we wrześniu i październiku 2024 w Oświęcimiu odbywać się będzie Hokejowa Liga Mistrzów, wydarzenie o randze międzynarodowej, podczas którego oświęcimski Re-Plast Unia Oświęcim zmierzy się z drużynami z Finlandii, Niemiec i Czech.
Z drugiej strony silnie reprezentowany jest w Oświęcimiu sport amatorski. Amatorskie ligi piłki nożnej, koszykowej czy siatkowej budzą nie mniejsze emocje niż sport zawodowy. Organizowany co roku Rodzinny Rajd Rowerowy gromadzi na starcie kilka tysięcy mieszkańców w wieku od roku do osiemdziesięciu lat. W sezonie wakacyjnym odbywają się tutaj spływy kajakowe, a w roku 2024 swoją premierę miała impreza „Spływ na Byle Czym – Byle po Sole”, podczas której szerokiej publiczności, swoje niezwykłe „pływadła” zaprezentowało 13 pozytywnie zakręconych załóg. Po emocjonującym spływie widzowie mieli okazję obejrzeć konstrukcje z bliska, a także posłuchać koncertów szantowych.
Przez Oświęcim przebiegają także 3 trasy rowerowe: Wiślana Trasa Rowerowa mierząca 230 kilometrów, Greenways (część oświęcimska wynosi 22,5 kilometra) oraz Zielony Szlak Rowerowy o długości niemal 20 kilometrów.

Entuzjaści biegania mogą z kolei skorzystać ze ścieżek na Bulwarach nad Sołą, w Parku Pokoju, okolicach jeziora Kruki lub ścieżki na Zaborzu. Skoro mowa o bieganiu, należy wspomnieć o klubie biegaczy „Zadyszka”, który prężnie działa na terenie miasta, organizując coroczne maratony takie jak sierpniowe „Biegać jest bosko”, „Grand Prix Zadyszki” czy „Jedenastka na 11 listopada”.
Coraz większą popularnością cieszy się „morsowanie”, a zatem nie może tego zabraknąć w Oświęcimiu. Swoją działalność prowadzi tutaj już od 2 lat, stowarzyszenie „Oświęcimskie Morsy”, które poza wspólnymi lodowatymi kąpielami, organizuje różnorodne charytatywne imprezy i chętnie przyłącza się do akcji innych organizacji.
Oświęcim dba o zdrowie fizyczne mieszkańców w każdym wieku, zatem seniorzy także znajdą tutaj coś dla siebie. Działające przy Dziennym Domu Pomocy Stowarzyszenie „Pokolenia” dba o to, by jego podopieczni się nie nudzili. Wolontariusze organizują różnorodne aktywności od zajęć ruchowych, od akcji „Senior w ruchu”, aż po „Spartakiadę Seniorów”. W mieście działa Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach którego, poza wykładami naukowymi, słuchacze uczestniczą w zajęciach ruchowych takich jak: nordic walking, pilates, gimnastyka, basen i taniec.
Oświęcim nie zapomina także o entuzjastach deskorolek i rolek. To właśnie z myślą o nich przy ulicy Szustera został wybudowany profesjonalny skatepark, gdzie mogą doskonalić swoje umiejętności, a w trakcie wakacji Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje tam bezpłatne „Wakacje z Extreme City”.
Do aktywnego wypoczynku zachęcają również tereny rekreacyjne nad Sołą, gdzie w sezonie letnim organizowane są spływy kajakowe po rzece, a miłośnicy jazdy rowerowej mogą korzystać ze stale wydłużających się tras, których część przebiega przez urocze tereny lasów łęgowych.

Wizytówkę Oświęcimia z pewnością stanowią malownicze Bulwary nad rzeką Sołą, które są chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców jak i turystów. Urocza nadrzeczna alejka ciągnąca się między drzewami przeplatającymi się z krzewami i kwiatami stanowią wspaniałe miejsce do wypoczynku.
W sezonie wakacyjnym można skorzystać z prowadzonej przez miasto „Wakacyjnej strefy wypoczynku”, która oferuje różnego rodzaju gry, zabawy, a także darmową wypożyczalnię kolorowych leżaków.
Warto odwiedzić także Park Pojednania Narodów, zwany także „Kamieńcem”. Jest to idealne miejsce do odpoczynku miejskiego życia. Można pospacerować wśród zieleni lub pobiegać licznymi ścieżkami przecinającymi Park, a także pojeździć na rowerze.

Oświęcim, to miasto, które oferuje wiele form aktywnego spędzania wypoczynku i bez wątpienia każdy znajdzie tu coś dla siebie. Propozycje wydarzeń w Oświęcimiu promowane są na profilu na FB Oświęcim – Tu się dzieje do śledzenia którego serdecznie zapraszamy!