Poezja najnowsza – co to za zwierz i jak go oswoić?

kiedy: 5 września 2018

w godzinach - 18:00 - 19:30

gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI

Oświęcimska biblioteka zaprasza 5 września, o godz. 18:00, do auli, na spotkanie „Poezja najnowsza – co to za zwierz i jak go oswoić? Czyli, jak czytać współczesną poezję i jak o niej rozmawiać”, które poprowadzi dr Tomasz Kunz z Katedry Antropologii i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Niektórzy lubią poezję” – pisała przed laty Wisława Szymborska. Niektórzy, a więc raczej nieliczni. Znacznie więcej osób poezji nie lubi lub zachowuje wobec niej obojętność. Co mają jednak zrobić ci, którzy poezję – zwłaszcza tę najnowszą – chętnie by polubili, lecz czują wobec niej niepewność, a nawet obawę? Spróbujemy wspólnie zastanowić się nad przyczynami tych obaw, a także – a może przede wszystkim – nad dostępnymi sposobami ich skutecznego zwalczania. Zastanowimy się na tym, czy współczesną poezję można polubić, a jeśli tak, to za co. Zastanowimy się, jak czytać współczesne wiersze i jak o nich rozmawiać. Spróbujemy przyjrzeć się także ich osobliwej formie, a więc poszukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego współcześni poeci porzucili rym, melodię, regularny rytm wiersza i tradycyjne sposoby poetyckiego obrazowania. Zapytamy także (bez obaw), czy utwór pozbawiony typowych wyznaczników wierszowości – rytmu, rymu, podziału na regularne strofy – zasługuje jeszcze w ogóle na miano wiersza, a jeśli tak, to co decyduje o tym, że wciąż mamy do czynienia z wierszem. Innymi słowy: „jak rozpoznać wiersz, gdy się go widzi”? I jak postępować, gdy już się go rozpozna? W naszych poszukiwaniach towarzyszyć nam będą – publikowane w ostatnim ćwierćwieczu – utwory współczesnych polskich poetek i poetów różnych pokoleń (Tadeusza Różewicza, Ryszarda Krynickiego, Marcina Świetlickiego, Artura Szlosarka, Justyny Bargielskiej). A ich wspólna lektura nie tylko pozwoli nam – w co głęboko wierzę! – ukazać różnorodność tradycji, do jakich twórcy ci nawiązują, oraz bogactwo języków, z których korzystają, ale także ośmieli do dalszych lektur, poszukiwań i czytelniczych przygód, podejmowanych już samodzielnie, na własną rękę – bez niepotrzebnych obaw, za to z przyjemnością, jaką daje odkrywanie nieznanych dotąd czytelniczych lądów – zachęca do uczestnictwa w spotkaniu dr Tomasz Kunz.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „O sensownych tworach słownych. Literatura inaczej”, na który Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp jest wolny. Zapraszamy.

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu

Lokalizacja
Koszt